מהו קוד אשפוז וכיצד מקבלים אותו?

קוד-אשפוז נווה אורנים בית אבות בגדרה

קוד אשפוז

חולה סיעודי נדרש לטיפול 24 שעות ביממה – טיפול שהעלויות שלו גבוהות ואשר מצריך משאבים (וכוחות) רבים. עם זאת, מדובר בטיפול שאינו כלול בסל הבריאות הממלכתי, ולכן החולה או בני משפחתו הם שאמורים לממן אותו, בדרכים שונות. כידוע, שהות בבית אבות או במרכז לדיור מוגן, בייחוד כאשר מצבו של הקשיש מוגדר סיעודי, עולה הרבה מאוד כסף. מה תעשה משפחה שלא יכולה לממן את השהות במלואה? תפנה למשרד הבריאות לקבלת קוד אשפוז.

על קוד אשפוז ועל הדרכים לקבלו

קוד אשפוז הוא, במילים פשוטות, תהליך שמאפשר עם סיומו קבלת סיוע מהמדינה – דרך משרד הבריאות. משפחה שאינה יכולה לעמוד בתשלום השהות של החולה בבית אבות סיעודי יכולה לפנות למשרד הבריאות ולבקש אישור לקוד אשפוז. במצב כזה, ישתתף המשרד בעלות, ויקבע מה יהיה התשלום שתשלם המשפחה, בהתאם ליכולותיה הכלכליות.

העלות שתשלם המשפחה תיקבע על ידי ועדה כספית מיוחדת של משרד הבריאות, אשר תבחן ותבדוק את מצבה הכלכלי של המשפחה בצורה מקיפה. על פי הממצאים, היא תפסוק על תשלום חודשי מסוים, כזה שבו המשפחה יכולה לעמוד.

עד כאן, נשמע כמו 'עסק' טוב מאוד, שבא לקראת המשפחה. אך כיצד מקבלים את אותו אישור לקוד אשפוז? יש לעשות את המהלכים הללו: להמציא מסמכים אשר מוכיחים את הקביעה הרשמית כי אותו אדם הוא חולה סיעודי; להציג הוכחות כתובות, מרופאים ומגופים רפואיים, המעידות על מצבו הבריאותי הנוכחי של החולה; לרכז מסמכים שונים הנוגעים להשתכרות של החולה ושל בני משפחתו, כולל קצבאות וגמלאות, פנסיה וכדומה; להציג התחייבות כספית של המשפחה בדבר השתתפות במימון השהות; להציג אישור מטעם המוסד שבו המשפחה מעוניינת לשכן את החולה – אישור בדבר מקום פנוי הממתין לאותו אדם במוסד.

האם האישור הוא מידי?

לא. הבקשה לקוד אשפוז נבחנת ונבדקת במשך שלושה חודשים, ורק עם סיומם תקבל המשפחה את התשובה הסופית ממשרד הבריאות, לכאן או לכאן. זהו פרט שחשוב מאוד להיות מודעים לו. עם זאת, ישנם מקרים של קבלת 'טרום קוד' – מקרים קשים ודחופים שבהם חשוב מאוד להעביר את החולה בהקדם לבית האבות. במקרים כאלו, עד לקבלת התשובה ממשרד הבריאות, יחויבו בני המשפחה במחיר סמלי בלבד.

חשוב לדעת שרבות מהמשפחות כלל לא מודעות לאפשרות של קבלת קוד אשפוז, על אף שהוא יכול לסייע להם רבות במימון השהות בבית האבות גריאטרי או במרכז הדיור המוגן: אישור לקוד אשפוז משמעו מימון השהות של החולה מצד משרד הבריאות בסכום של עשרת אלפים שקלים בכל חודש. כאמור, המשפחה תתבקש להוסיף מצידה סכום מסוים מדי חודש, בהתאם ליכולותיה הכלכליות.

 

צריכים ייעוץ ? הכוונה ? | צוות השירות של נווה אורנים כאן עבורכם – השאירו פרטים להתקשרות ונשמח לעמוד לרשותכם

 

Leave a Comment