הבדל בין בית אבות לבין דיור מוגן

הבדל בין בית אבות לדיור מוגן

מהם ההבדלים בין בית אבות לבין דיור מוגן?

תוחלת החיים נמצאת בשנים האחרונות במגמת עלייה. כחלק מן המגמה, גם מספר אפשרויות המגורים עבור אוכלוסיית הגיל הזהב הולך  ועולה. רבים מבני הגיל השלישי מוצאים את עצמם בשלב מסוים מתלבטים אם להישאר בבית או לעשות צעד ולעבור לדיור מוגן או לבית אבות. השיקולים אשר יובילו לקבלת ההחלטה יהיו בדרך כלל: מצב גופני ונפשי, תקציב, שיקולים חברתיים ועוד. במקרים רבים גם לדעה של הילדים והנכדים בנושא תהיה גם חשיבות גבוהה ואף מכרעת. אז אם אתם או הוריכם מתלבטים אם עדיף להישאר בבית או לעבור לאחד מפתרונות הדיור המוצעים לבני הגיל השלישי; ואם כן, האם עדיף בית אבות או דיור מוגן – להלן מידע וטיפים אשר יסייעו לכם לקבל החלטה מושכלת ונבונה.

דיור מוגן מיועד ברוב המקרים לקשישים עצמאים המעוניינים להמשיך בשגרת חייהם העצמאית, ובמקביל רוצים ליהנות מפעילויות כמו חוגים, טיולים וחיי חברה פעילים. לדיור המוגן יש תדמית יוקרתית, אולם ניתן למצוא פתרונות דיור ציבוריים ואף ארגונים ועמותות אשר מפעילים דיורים מוגנים. לעומת זאת, בתי אבות יכולים להוות פתרון מגורים המתאים לכלל אוכלוסיית גיל הזהב: עצמאים, סיעודיים, סיעודיים מורכבים ומצבים אחרים. הכול תלוי כמובן בסוג בית האבות הנבחר ובמחלקות השונות אותן הוא כולל בתוכו – לדוגמא, לא כל בית אבות סיעודי יכלול בתוכו גם מחלקה לסיעודיים מורכבים או מחלקה המיועדת עבור תשושי נפש. כחלק מכך, בתי אבות גם ערוכים לספק את המענה הרפואי והטיפולי אשר מתאים עבור הדיירים, לענות על צרכיהם הייחודיים ולטפל במצבי חירום שונים אליהם הם יכולים להיות חשופים.

איך לבחור את פתרון המגורים המתאים: דיור מוגן או בית אבות?

יש מספר פרמטרים ששימת דגש עליהם תסייע לבצע את הבחירה בפתרון המגורים המתאים עבור בני גיל הזהב:

חשיבות המצב הבריאותי

כאשר אנחנו מזדקנים, הגוף שלנו מזדקן וכבר לא מתפקד באותה רמה בה הוא תיפקד בצעירותנו. לכן כל מי שמתמודד עם בעיה בריאותית, בעיות פיזיות, מחלה, מצב סיעודי או תשישות נפש, הפתרון הטוב והמתאים עבורו יהיה בית אבות. לעומת זאת, קשישים עצמאיים שמצבם הגופני והנפשי טוב יתלבטו ברוב המקרים בין להישאר בבית לבין דיור מוגן. יש לקחת בחשבון גם שקיימים גם בתי אבות שמיועדים לקשישים עצמאיים או בתי אבות אשר כוללים בתוכם גם מחלקות לעצמאיים.

קיימות הגדרות הנוגעות למצבו הבריאותי והנפשי של הקשיש ובעלות השפעה על סוג המחלקה או פתרון המגורים המתאימים. ההגדרות הן:

  • עצמאיים – אנשים אשר אינם זקוקים לסיוע בפעולות השונות אותן הם מבצעים.
  • תשושים – אנשים אשר זקוקים לסיוע רק בחלק מהפעולות היומיומיות אותן הם מבצעים כמו: הליכה, רחצה או הלבשה.
  • תשושי נפש – חולי אלצהיימר, דמנציה ודומיהן.
  • סיעודיים – אנשים אשר זקוקים לעזרה צמודה, טיפול, השגחה וסיוע ברוב הפעולות היומיומיות.
  • סיעודיים מורכבים – אנשים אשר סובלים מפצעי לחץ או מצבים בריאותיים מורכבים אחרים ולכן זקוקים לסיוע רפואי קבוע.

השפעת התקציב

גם שיקולים תקציביים יהוו פרמטר חשוב בקבלת ההחלטה אם להישאר בדירה, לעבור לדיור מוגן או לבית אבות. חשוב לזכור כי העלויות של דיור מוגן תהיינה בדרך כלל גבוהות במיוחד: רוב המקומות דורשים הון התחלתי ובנוסף תשלום חודשי. עלות של בית אבות אמורה להיות נמוכה יותר. בנוסף כדאי לדעת שתנאי זכאות מסוימים יכולים להקנות לזכאים סיוע מטעם משרד הבריאות (בהליך של הגשת בקשת קוד במקרים בהם מדובר בבתי אבות סיעודיים) ו/או סיוע ממשרד הרווחה (במקרים בהם מדובר בבתי אבות לתשושים). מהסיבות הללו השיקול התקציבי יהיה גורם אשר ישפיע על ההחלטה. ברוב המקרים בעלי התקציב הגבוה ובעיקר אלו אשר מתפקדים באופן עצמאי יעדיפו לבחור דיור מוגן. לעומת זאת, מי שאין לו נכס מגורים שהוא יכול למכור או חסכונות גבוהים בבנק, עשוי להעדיף את האפשרות של בית אבות.

סגנון חיים והעדפות אישיות

כאשר זה נוגע לבחירת פתרון מגורים, גם מרכיבים כמו סגנון החיים של אותו הקשיש והעדפותיו יהווה פרמטר חשוב בבחירה. יתכן שההעדפה של אותו אדם תהיה למגורים בבית אבות, גם אם הוא עצמאי ויש לו נכס מגורים או יכולת כלכלית עבור דיור מוגן. אולי המסגרת של בית אבות והעובדה שהפעילויות השונות המתקיימות בבית אבות הן פחות או יותר מוכתבות תהיה תואמת יותר לסגנון החיים שהוא רגיל אליו או זה אותו הוא מבקש לעצמו. יתכן גם שקשיש שיש לו חברים או בני משפחה שכבר מתגוררים בבית אבות או דיור מוגן יעדיף לעבור ולחיות באותו המקום עמם.

קרבה לבני המשפחה

רוב בני הגיל השלישי יעדיפו לבחור דיור מוגן או בית אבות אשר נמצא בקרבה פיזית למקום המגורים של ילדיהם ונכדיהם. דבר זה יקל על בני המשפחה לבקר אותם. לחלופין, עצמאיים המעוניינים לשמור על קשר עם חברים או לבקר במקומות אליהם הם רגילים, אולי יעדיפו לבחור בפתרון מגורים בעירם הנוכחית.

המקום עצמו

ברוב המקרים, פתרון מגורים עבור בני גיל הזהב נבחר רק לאחר ביקור במספר מקומות שונים והתרשמות יסודית מהם וממה שהם מציעים. תיתכן אפשרות להגיע ולהתרשם מסוגים שונים של פתרונות מגורים ובחירת מקום ספציפי אשר נראה כמתאים ביותר ועומד בסטנדרטיים של הקשיש ומשפחתו. לדוגמא, מי שעדיין לא גיבש את ההחלטה אם הוא מעדיף בית אבות או דיור מוגן, יכול להגיע ולהתרשם ממאפייני כל פתרון מגורים: הצוות הרפואי והמקצועי, הפעילויות, החדרים, הארוחות וכו'.

אז האם להישאר בבית או לעבור לאחד מפתרונות הדיור?

התשובה לא חד משמעית ותלויה בשיקולים אינדיבידואליים של כל מי שמתלבט בה. לרוב, קשישים אשר נשארו לבד, מתקשים לתפקד באופן עצמאי או מרגישים שהם זקוקים לחברה יבחרו לעזוב את הבית לטובת אחד מפתרונות המגורים. כאשר מתקבלת ההחלטה לעזוב, חשוב לבחור את פתרון המגורים בקפידה. יש לשים דגש על מלוא הדרישות והצרכים של הקשיש, ולבחון את מקום המגורים בצורה מעמיקה ומקיפה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לקבוע פגישה במקום, לסייר במחלקות ולנסות לקבל חוות דעת מהדיירים ו/או מבני משפחותיהם.

Leave a Comment