הבדל בין בית אבות לדיור מוגן

הבדל בין בית אבות לדיור מוגן

הבדל בין בית אבות לדיור מוגן

על פי נתונים שמתפרסמים תוחלת החיים נמצאת בשנים האחרונות במגמת עלייה וכחלק מכך גם מספר אפשרויות המגורים עבור אוכלוסיית הגיל הזהב הולך גם הוא ועולה. רבים מבני גיל הזהב מוצאים את עצמם בשלב מסוים מתלבטים אם להישאר בבית או לעשות צעד ולעבור לדיור מוגן או לבית אבות. השיקולים אשר יובילו לקבלת ההחלטה יהיו בדרך כלל: מצב גופני ונפשי, תקציב וכמובן, שיקולים חברתיים כאלו ואחרים – במקרים רבים לדעה של הילדים והנכדים בנושא, תהיה גם חשיבות גבוהה ואף מכרעת בקבלת ההחלטה. אז אם אתם או הוריכם מתלבטים אם עדיף להישאר בבית או לעבור לאחד מפתרונות הדיור המוצעים לבני הגיל השלישי, או מתחבטים בשאלה מה עדיף יותר – בית אבות או דיור מוגן, להלן מידע וטיפים אשר יסייעו לכם לשפוך אור על התמונה ולקבל החלטה מושכלת ונבונה.

ההבדלים בין בית אבות או לדיור מוגן?

בתי דיור מוגן מיועדים ברוב המקרים כאמור לקשישים עצמאים אשר מעוניינים מחד להמשיך בשגרת חייהם וליהנות מחיים עצמאיים וחופשיים ומאידך מבקשים לעצמם גם פעילויות שונות, חוגים, טיולים וחיי חברה פעילים – השם של רוב בתי דיור מוגן הוא יוקרתי. יחד עם זאת חשוב לציין שניתן למצוא גם פתרונות דיור ציבוריים ואף ארגונים ועמותות שונות אשר מפעילים דיורים מוגנים. לעומת זאת, בתי אבות יכולים להוות פתרון מגורים המתאים לכלל אוכלוסיית גיל הזהב: עצמאים, סיעודיים, סיעודיים מורכבים ומצבים אחרים – הכול תלוי כמובן בסוג בית האבות הנבחר ובמחלקות השונות אותן הוא כולל בתוכו – לדוגמא, לא כל בית אבות סיעודי יכלול בתוכו גם מחלקה לסיעודיים מורכבים או מחלקה המיועדת עבור תשושי נופש. כחלק מכך, בתי אבות גם ערוכים לספק את המענה הרפואי והטיפולי אשר מתאים עבור הדיירים, לענות על צרכיהם הייחודיים ולטפל במצבי חירום שונים אליהם הם יכולים להיות חשופים.

איך לבחור את פתרון המגורים המתאים?

ישנם מספר פרמטרים ששימת דגש עליהם תסייע לבצע את הבחירה בפתרון המגורים המתאים עבור בני גיל הזהב:

חשיבות המצב הבריאותי

אין מה לעשות כנגד העובדה שכאשר אנחנו מזדקנים גם הגוף שלנו מזדקן והוא כבר לא מתפקד באותה הרמה בה הוא תיפקד בצעירותינו. כל מי שמתמודד עם בעיה בריאותית כזאת או אחרת כמו: בעיות פיזיות, מחלה, מצב סיעודי או תשישות נפש, הפתרון הטוב והמתאים עבורו יהיה בית אבות. לעומת זאת, קשישים עצמאיים שמצבם הגופני והנפשי הוא טוב יתלבטו ברוב המקרים בין להישאר בבית לבין דיור מוגן – למרות שיש לקחת בחשבון שקיימים גם בתי אבות אשר מיועדים לקשישים עצמאיים או בתי אבות אשר כוללים בתוכם גם מחלקות לעצמאיים. כאמור למצב הבריאותי תהיה ברוב המקרים השפעה על הבחירה. חשוב לציין שקיימות הגדרות אשר נוגעות למצבו הבריאותי והנפשי של הקשיש והינן בעלות השפעה על סוג המחלקה או פתרון המגורים המתאימים ההגדרות הן:

  • עצמאיים – אנשים אשר אינם זקוקים לסיוע בפעולות השונות אותן הם מבצעים.
  • תשושים – אנשים אשר זקוקים לסיוע רק בחלק מהפעולות היומיומיות אותן הם מבצעים כמו: הליכה, רחצה או הלבשה.
  • תשושי נפש – חולי אלצהיימר, דמנציה ודומיהן.
  • סיעודיים – אנשים אשר זקוקים לעזרה צמודה, טיפול, השגחה וסיוע ברוב הפעולות היומיומיות.
  • סיעודיים מורכבים – אנשים אשר סובלים מפצעי לחץ או מצבים בריאותיים אחרים שהינם מורכבים וכחלק מכך, זקוקים לסיוע רפואי קבוע.

השפעת התקציב

גם שיקולים תקציביים יהוו פרמטר חשוב בקבלת ההחלטה אם להישאר בדירה, לעבור לדיור מוגן או לבית אבות. חשוב לזכור כי העלויות של דיור מוגן תהיינה בדרך כל כך גבוהות במיוחד – רוב המקומות דורשים הון התחלתי ובנוסף תשלום חודשי. העלויות של בתי אבות תהיינה נמוכות יותר בדרך כלל, כאשר מי שעומד בתנאי זכאות מסוימים יכול אף להיעזר בסיוע מטעם משרד הבריאות -בהליך של הגשת בקשת קוד במקרים בהם מדובר בבתי אבות סיעודיים וסיוע ממשרד החברה במקרים בהם מדובר בבתי אבות לתשושים. מהסיבות הללו השיקול התקציבי יהיה גורם אשר ישפיע על ההחלטה, כאשר ברוב המקרים בעלי התקציב הגבוה ובעיקר אלו אשר מתפקדים באופן עצמאי יעדיפו לבחור בדרך כלל את האפשרות של דיור מוגן. לעומת זאת, מי שאין לו נכס מגורים שהוא יכול למכור או חסכונות גבוהים בבנק, יעדיף בדרך כלל לבחור את האפשרות של בית אבות.

סגנון חיים והעדפות אישיות

כאשר זה נוגע לבחירת פתרון מגורים, גם מרכיבים כמו סגנון החיים של אותו הקשיש והעדפותיו יהווה פרמטר חשוב בבחירה. מאוד יכול להיות שההעדפה של אותו אדם תהיה למגורים בבית אבות, גם אם הוא עצמאי ויש לו נכס מגורים או יכולת כלכלית עבור דיור מוגן – אולי המסגרת של בית אבות והעובדה שהפעילויות השונות המתקיימות בבית אבות הן פחות או יותר מוכתבות תהיה תואמת יותר לסגנון החיים שהוא רגיל אליו או זה אותו הוא מבקש לעצמו.

קרבה לבני המשפחה

רוב בני הגיל השלישי יעדיפו לבחור דיור מוגן או בית אבות אשר נמצא בקרבה פיזית למקום המגורים של ילדיהם ונכדיהם – דבר זה יקל על בני המשפחה לבקר אותם והם יוכלו אף לעשות זאת בתדירות גבוהה. בחלק מהמקרים, המטרה תהיה דווקא לבחור בפתרון מגורים הממוקם בעיר המגורים הנוכחית – זה נכון בעיקר עבור עצמאיים, אשר מעוניינים להמשיך ולשמור על קשר עם חברים או לבקר במקומות ובאתרים שונים אליהם הם רגילים.

המקום עצמו

ברוב המקרים, פתרון מגורים עבור בני גיל הזהב נבחר רק לאחר ביקור במספר מקומות שונים והתרשמות יסודית מהם וממה שהם מציעים. תתכן האפשרות להגיע ולהתרשם מסוגים שונים של פתרונות מגורים ובחירת מקום ספציפי אשר נראה כמתאים ביותר ועומד בסטנדרטיים של הקשיש ומשפחתו – כך לדוגמא, מי שעדיין לא גיבש את ההחלטה אם הוא מעדיף בית אבות או דיור מוגן, יכול להגיע ולהתרשם משני הסוגים של פתרונות המגורים ואולי לבצע את הבחירה בהתאמה לרושם שמקום ספציפי ישאיר עליו ולאחר התחשבות בפרמטרים כמו: הצוות הרפואי והמקצועי, הפעילויות, החדרים, הארוחות ופרמטרים נוספים. כמובן, שקשיש שיש לו חברים או בני משפחה המתגוררים בבית אבות או דיור מוגן מסוים, יעדיף לעבור ולחיות באותו המקום עמם.

אז האם להישאר בבית או לעבור לאחד מפתרונות הדיור?
ובכן, התשובה לשאלה הזאת היא לא חד משמעית ותלויה כאמור בשיקולים אינדיבידואליים של כל מי שמתלבט בה. ברוב המקרים קשישים אשר נשארו לבד, מתקשים לתפקד באופן עצמאי או מרגישים שהם זקוקים לחברה יבחרו לעזוב את הבית לטובת אחד מפתרונות המגורים – למרות שבמקרים רבים על אף המצב, ההחלטה הזאת לא תהיה פשוטה בעבורם מסיבות כמו הרגלים, הצמדות לזיכרונות ופחד מהרגלים חדשים. כאשר מתקבלת ההחלטה לעזוב, חשוב כאמור לבחור את פתרון המגורים בקפידה, תוך שימת דגש על מלוא הדרישות והצרכים של הקשיש ותוך בחינת מקום המגורים בצורה מעמיקה ומקיפה – כשהדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא לקבוע פגישה, להגיע למקום, לסייר בכל המחלקות ואף לנסות ולקבל חוות דעת מהדיירים ו/או מבני משפחותיהם.

Leave a Comment