איך שומרים על איכות חיים בגיל השלישי

איך שומרים על איכות חיים בגיל השלישי

מעבר לבית אבות עשוי להיות צעד קשה מבחינה רגשית הן עבור האדם המבוגר והן עבור בני משפחתו. יחד עם זאת, קיימים מחקרים המעידים על כך שאיכות החיים נשמרת ואף משתפרת בעקבות המעבר, ולא רק עבור הדייר בבית האבות אלא גם עבור בני משפחתו. אז איך שומרים על איכות חיים בגיל השלישי? הנה כמה נקודות למחשבה:

איכות חיים טובה יותר לכולם!

מחקרים חדשים מדווחים ש-74% ממשפחות שהעבירו אדם מבוגר אהוב למגורים בבית אבות, דיווחו שאיכות חייו השתפרה בעקבות המעבר. זאת למרות שבטרם המעבר, ובתקופה האחרונה לשהייתו בבית, 62% מהקשישים הצהירו שהם מעדיפים להישאר בבית.

ניכר כי לאחר המעבר, ובסיוע אנשי הצוות בבית האבות ובתמיכת בני המשפחה, יש שיפור במצב החברתי והרגשי של בני הגיל השלישי, כמו גם שיפור בבריאות הפיזית ובהרגלי התזונה. בנוסף, 60% מבני המשפחה המטפלים בהורים מבוגרים, מצאו כי איכות חייהם האישית השתפרה.

הממצאים הללו נובעים מסקרי איכות חיים שבוצעו בקרב משפחות. הנתונים יכולים לסייע לבני הגיל השלישי ולמשפחותיהם להתכונן לקראת העתיד.

איכות חיים בגיל השלישי מתחילה עם הקפדה על תזונה נכונה

הנתונים בתקשורת מדווחים ללא הרף, ובצדק, על ההשפעה החיובית הישירה של התזונה היומית על הבריאות הפיזית, המצב הרגשי ורמת התפקוד. נתונים אלו נכונים שבעתיים בכל הנוגע לרווחת בני הגיל השלישי.

הקפדה על תזונה בריאה ומגוונת הכוללת מינרלים, ויטמינים וכל אבות המזון, משפרת את החיוניות והבריאות המאפשרת לבני הגיל השלישי לתפקד ולהיות פעילים ברמת אנרגיה גבוהה. כשקשישים פעילים יותר, חייהם מתמלאים בעניין, ובהתאמה גם רמת שביעות הרצון שלהם מחייהם משתפרת.

עוד על תזונה בגיל השלישי

פעילות גופנית: היבט חשוב בשיפור איכות החיים בגיל השלישי

הקפדה על פעילות גופנית קבועה חשובה בכל גיל, אך היא חיונית במיוחד בגיל השלישי. ביצוע תרגילים יומיומיים קבועים מאפשרים למערכות הגוף לתפקד היטב, ומבחינת בני הגיל השלישי, הפעילות הגופנית מאפשרת להם לשמור על עצמאותם הפיזית לטווח הארוך, מה שמשפר ללא היכר את איכות חייהם ככל שהם מתבגרים.

מצד שני, חשוב להבין גם את המגבלות האישיות הנוגעות לתפקוד בגיל השלישי, ולהקפיד על שינה איכותית. המפתח הוא פשוט להקשיב לגוף ולנוח בעת הצורך, על מנת לשפר את איכות החיים, מצב הרוח והחיוניות, הדרושים להתמודדות עם מצבי משבר או תחלואה, אם וכאשר הם מופיעים.

שיפור איכות החיים בגיל השלישי: התמקדות בפעילויות מהנות

קשישים שנהנים מתעסוקה, חווים שיפור ניכר באיכות חייהם. יש להם שפע זמן פנוי, וחשוב לנצל אותו היטב על מנת למנוע שקיעה בדיכאון או התפתחות תחושות ייאוש המגבירות את הבדידות ומקשות על תפקוד נאות.

לכן, חשוב שמבוגרים שחיים בבית יקפידו על סדר יום קבוע, ינצלו את זמנם הפנוי לביצוע פעילויות מהנות ומפרות כגון השתתפות בלימודי העשרה, לימודי חוגים, ואפילו פעילות התנדבותית, שיתרמו ללא היכר לתחושת החיוניות והסיפוק שלהם, יגבירו את רמת שביעות הרצון שלהם מחייבם, וישפרו את רווחתם הרגשית והפיזית.

מסגרת מעצימה, תומכת ומעשירה בבית אבות נווה אורנים

בית האבות נווה אורנים מציע לדייריו מסגרת חיים מעשירה ומעצימה המציבה את הדגש על כל ההיבטים החיוניים לשיפור אידיאלי באיכות החיים של בני הגיל השלישי.

הדיירים נהנים מתזונה איכותית, שינה בריאה, פעילויות כושר, חוגי העשרה, פעילויות בריכה, הרצאות, ומפגשים חברתיים, המאפשרים להם להמשיך לתפקד בעצמאות, ככל הניתן, וליהנות מחיים מהנים ומלאים.

המטרה העיקרית של אנשי ההנהלה והצוות בבית האבות נווה אורנים היא לספק לקשישים ולבני משפחותיהם בסיס אידיאלי לאיכות חיים אותה תמיד חלמו לקבל.

למרות הצהרותיהם, בני הגיל השלישי אינם מעוניינים באמת להישאר בגפם בבית

איך שומרים על איכות חיים בגיל השלישי? בין היתר, בזכות מסגרת מעצימה ותומכת

התפיסה הרווחת המוטעית בקרב בני משפחות היא שהוריהם הקשישים יעדיפו להישאר בבית בגילאים מאוחרים, גם כשהם זקוקים לטיפול ותמיכה. אך הנתון המפתיע משפחות רבות הוא שהמעבר לבית אבות לא רק משפר את חיי ההורים, אלא משפר אף את מצבם האישי ומשנה את חייהם באופן חיובי, לאחר העברת הורים מבוגרים לחיים בבית אבות.

במקרים רבים, בני משפחה מהססים להתחיל לבחון את אפשרות המעבר, אך חשוב ביותר להתחיל לתכנן את עתיד בני הגיל השלישי במוקדם ולא במאוחר, היות ותכנון מוקדם יוביל לתוצאה טובה יותר מבחינת כל המעורבים.

ההשפעה החיובית של חיים בבית אבות

סקרי איכות חיים של משפחות נערכו במטרה למדוד את השפעת המעבר לבית אבות, על שיפור איכות החיים של בני הגיל השלישי ובני משפחתם, בחיפוש אחר המקום ההולם לחיות בו בשנים האחרונות לחיים.

צוות ההנהלה והעובדים של בית האבות נווה אורנים מספקים ייעוץ והדרכה לבני משפחה שיש להם הורים או סבים מבוגרים, והם שוקלים להעבירם לחיים במסגרת בית אבות.

הצוות מדריך את בני המשפחה והקשיש לפני המעבר ולאחריו, ומספק את העובדות והנתונים לגבי השיפור המשמעותי באיכות החיים של דיירי בית האבות, כך שכל התפיסות המוטעות מוחלפות בעובדות המבוססות על תוצאות אמיתיות.

שיקולים לפני המעבר לבית האבות

המחקרים מדווחים על נתונים לפיהם 85% מבני המשפחות מעכבים את החיפושים שלהם אחר בית אבות היות ובן המשפחה האהוב שלהם אינו מעוניין לעזוב את ביתו, או שבני המשפחה חוששים מפני טיפול גרוע לו יזכו. מסיבות אלו ואחרות, בתחילת התהליך, קשישים רבים מצהירים על כוונותיהם להישאר בבית ולקבל את הטיפול הדרוש להם מבני משפחתם או ממטפל סיעודי אליו הם מתחברים.

אך במוקדם או במאוחר בני המשפחה מתחילים להכיר בצורך בהעברת הקשיש לבית אבות, וכשהם מתחילים  את החיפושים אחר המקום המתאים, הם מבצעים סיורים במספר בתי אבות שיכולים לענות על דרישותיהם מבחינת טיפול מקצועי ומיקום גיאוגרפי, וברוב המקרים, דעתם משתנה לטובה.

גם הקשישים מתחילים לצפות בהתרגשות למסגרת חיים חברתית שתפיג את בדידותם, ולשיפור הניכר באיכות חייהם על ידי מטפלים מקצועיים צמודים שידאגו לצרכיהם הבריאותיים, הרגשיים והפיזיים, מסביב לשעון.

קראו עוד על התהליך לקראת המעבר לבית אבות

בני הגיל השלישי מדווחים על חוויות חיוביות לאחר המעבר לבית אבות

בניגוד לציפיותיהם הראשונות, מרבית הקשישים ובני משפחותיהם חווים שינוי חיובי באיכות החיים הכוללת לאחר המעבר לבית אבות.

בנוסף, המחקרים מראים ש-73% מבני הגיל השלישי מדווחים על שיפור בתזונה, 64% מהם סבורים כי מצבם החברתי השתפר, 47% חווים שיפור ברווחתם הרגשית, ו-44% נהנים משיפור משמעותי במצבם הבריאותי.

צוות ההנהלה ונותני השירות בבית האבות נווה אורנים מאמתים נתונים אלו וחורטים על דגלם חוסר פשרות בכל הנוגע לטיפול איכותי מקיף בדייריהם, המוביל לתוצאה של שיפור משמעותי באיכות חייהם.

השפעה על איכות החיים של בני המשפחה

לאחר קבלת ההחלטה על העברת הורים קשישים לחיים בבית אבות, בני המשפחה, שעד כה הקדישו את חייהם לטיפול בהוריהם האהובים, חווים אף הם שיפורים ניכרים בהפחתת הלחץ הנפשי ובבריאותם הפיזית. הם מתפנים להקפיד יותר על פעילות גופנית ותזונה נכונה, ועבודתם אינה נפגעת, כך שגם רווחתם הכלכלית משתפרת.

שישים אחוזים מבני המשפחות שהעבירו את הטיפול בהוריהם לטיפול מקצועי של צוות מיומן בבית אבות, דיווחו כי איכות חייהם השתפרה. והנתון החשוב ביותר מצביע גם על השיפור ביחסיהם עם הוריהם ועם בני משפחתם האחרים.

בית אבות נווה אורנים: מצוינות בשירות

בית האבות נווה אורנים מסייע לבני הגיל השלישי ולבני משפחותיהם, כבר למעלה מארבעים שנים, אנשי הצוות זמינים לשירותכם בכל עת. תוכלו לקבל סיוע מקצועי שינחה אתכם בכל שלב החל מקבלת ההחלטה על ביצוע המעבר, תוך כדי המעבר ולאחריו.

אנשי הצוות מעודדים את בני המשפחה לקחת חלק פעיל במציאת הפתרון הנכון עבור יקיריהם וזמינים לענות על כל שאלה או צורך של הקשיש ובני משפחתו, על מנת לספק תוצאה חד משמעית, שהיא הענקת טיפול הולם ומקיף המאפשר שיפור ניכר באיכות החיים של כל הצדדים המעורבים.

 

Leave a Comment