טיפול בחולה סיעודי: איך עושים את זה?

טיפול-חולה-סיעודי -נווה אורנים בית אבות בגדרה

הטיפול בחולה סיעודי

טיפול בחולה סיעודי הוא טיפול ארוך טווח. הוא כולל מגוון שירותים רפואיים, אישיים וחברתיים המתואמים לצרכים הפיזיים, החברתיים והרגשיים של החולה. בית אבות סיעודי נחשב לבחירה הטובה ביותר לאנשים הזקוקים לטיפול ופיקוח רפואי מסביב לשעון.

השירותים הניתנים בבית אבות סיעודי כוללים טיפול משמורן, כגון רחצה, הלבשה ואכילה. בנוסף קיים טיפול סיעודי מיומן, הניתן על ידי אחות מוסמכת וכולל ניטור וטיפולים רפואיים.

טיפול בחולה סיעודי נדרש כשקשיש עצמאי הופך לסיעודי כתוצאה מאשפוז, מחלה ממושכת, או התדרדרות במצבו התפקודי. כשבני המשפחה מתקשים להמשיך לטפל בו, נוצר הצורך בסיוע מקצועי אותו ניתן לקבל בבית אבות סיעודי.

שירותים רפואיים לחולה סיעודי

הטיפול המקצועי כולל שירותים הניתנים על ידי אנשי מקצוע בעלי הכשרה מיוחדת, כגון מטפלים פיזיים, תעסוקתיים ונשימתיים.

בנוסף לטיפול סיעודי מקצועי הניתן לחולים סיעודיים מסביב לשעון, השירותים בבית אבות כוללים גם טיפול אישי המותאם לצרכים האישיים של הדייר, סיוע בתפקוד ומתן תרופות. פעילויות יומיומיות כוללות רחצה, האכלה, טיפוח אישי, היגיינה אישית והלבשה.

בית אבות סיעודי מציע שירותים מקיפים אלו לחולים סיעודיים הזקוקים לרמה גבוהה של טיפול. השירותים כוללים טיפולים רפואיים של צוות מקצועי לצד מגוון שירותים כגון פעילויות חברתיות ועיסוקי פנאי. הנהלת בית האבות מעודדת את הדיירים להמשיך את הפעילות החברתית שלהם מתוך הבנה שמגעים חברתיים משפרים את יכולת התפקוד הפיזי והמנטאלי.

ניתן גם לחלק את השירותים הניתנים חולים סיעודיים בבית אבות בצורה כזו: טיפול שיקומי לטווח הקצר, וטיפול ממושך ארוך טווח  בהתאם לצרכים הרפואיים, הסיעודיים, השיקומיים והאישיים.

טיפול רפואי בחולה סיעודי

הטיפול הרפואי מתבצע בהנחיית הרופא המטפל המפקח על התרופות, הבדיקות והטיפולים. הרופא עובד בשיתוף פעולה עם הצוות בבית האבות, הדיירים ובני משפחותיהם. יחד מגובשת תכנית טיפול מותאמת אישית, הכוללת שירותי סיעוד כגון הערכה, טיפולים וניהול תרופות.

הטיפול האישי מציע סיוע בפעילויות יומיומיות, וכן ביצוע של משימות שגרתיות: סיוע בקימה מהמיטה, רחצה, שימוש בשירותים, הלבשה, הליכה ואכילה.

טיפול שיקומי

שירותי טיפול שיקומי מסייעים לחולים סיעודיים להתאושש ממחלות או פציעות. הטיפולים מאפשרים החלמה ושיקום היכולות שאבדו לאחרונה. השירותים כוללים תכנית שיקום לאחר שבץ ואשפוז בבית החולים, טיפול בחולי לב, טיפול אורתופדי או סוגים שונים של טיפול כגון טיפול נשימתי, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או שיקום הדיבור.

בנוסף, טיפול שיקומי כולל ייעוץ תזונתי, שירותי מעבדה ורנטגן. שירותים פרמצבטיים עשויים להיכלל אף הם בהגדרות שיקומיות.

טיפול דמנציה

דמנציה היא המונח הכללי המשמש לתיאור סדרת תסמינים המשפיעים על יכולות אינטלקטואליות וחברתיות, כגון זיכרון, פתרון בעיות ותקשורת. אלצהיימר הוא הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה, והתסמינים והתקדמות המחלה משתנים אצל כל חולה. לכן הטיפולים הרבים ואפשריות הטיפול הזמינות מותאמים אישית לאנשים שאובחנו עם דמנציה.

מסגרת הטיפול בחולה סיעודי

חולים סיעודיים זקוקים לטיפולים מיוחדים אותם לא ניתן לקבל במסגרת דיור מוגן. הם זקוקים לטיפול הניתן בבית אבות סיעודי, המתמחה בהענקת טיפול מקצועי ורפואי מותאם אישית למצבם הבריאותי. דוגמאות לטיפולים כאלה: טיפול בפצעי לחץ, האכלה באמצעות זונדה, טיפול דיאליזה, עירוי תוך ורידי, או טיפולים בתופעות לוואי הקשורות למחלות כרוניות.

בנוסף להשגחה והטיפולים הרפואיים מסביב לשעון, חולים סיעודיים השוהים בבית אבות סיעודי מתגוררים בחדרים המצוידים באביזרי בטיחות. יש להם גישה לשירותי חירום ולחצני מצוקה, טיפולי עזרה ראשונה, סידורי ביטחון למקרי חירום, שירותי אחזקה וניקיון. כל זאת, כמובן, לצד שירותים חברתיים המוצעים במקום.

Leave a Comment