תשושי נפש: הגדרה וטיפול

תשושי נפש נווה אורנים בית אבות בגדרה

מהם תשושי נפש?

תשישות נפשית היא הגדרה למצבים בריאותיים המאופיינים בבעיות תפקוד רחבות היקף, המתרחשות לאחר פגיעה בתפקוד המוחי וקשורות לירידה בביצועים הקוגנטיביים. פגיעה זו עשויה להתרחש כתוצאה ממגוון מחלות אופייניות לבני הגיל השלישי, פגיעות קוגנטיביות או פגיעות ראש.

תשוש נפש יהיה אדם עם בעיה הקשורה בשיטיון וחוסר תובנה ויכולת שיפוט. ישנם סימנים רבים לתהליכים אלו, וביניהם: שוטטות (מצב בו האדם מהלך ואינו יודע היכן הוא נמצא ואיך לשוב למקום חפצו), זיכרון שנפגע, התקפי זעם, הפרעות אכילה, הפרעות שינה ועוד. חשוב להדגיש כי מצב זה הינו כרוני, ולא ניתן להחלים ממנו.

בעיות בריאותיות מתחילות להתפתח בגיל מבוגר ולהשפיע על אובדן השליטה בחיי היומיום. מצבים אלו מובילים את בני גיל הזהב או בני משפחותיהם להבנה שהגיע הזמן לעבור אל בית אבות סיעודי.

הגדרת תשישות נפש: פגיעה תפקודית, קוגניטיבית ונפשית

מאפיינים תפקודיים המגדירים אדם כתשוש נפש הם בעיות אכילה, כולל קשיים בבישול עצמאי, והרגלי אכילה משובשים. הגדרות אבחון נוספות הן בעיות שינה, קשיי הקפדה על טיפוח אישי ועשיית צרכים, קשיי תפקוד יומיומיים, ונטייה מסוכנת לשוטטות. גם בעיות בשיווי המשקל ובצורת ההליכה עשויות להעיד על תשישות נפש.

הפגיעות הקוגניטיביות כוללות בעיות זיכרון, כגון חוסר יכולת ליצור זיכרונות חדשים, או אובדן כמעט מוחלט של הזיכרון. במצב זה, תשושי נפש אינם מסוגלים להתמצא במרחב ובזמן, וגם התפקוד החברתי שלהם משובש: אופן התקשורת המילולית והלא-מילולית, אופן הראייה והשמיעה, יכולת ההתמצאות בזמן ובמקום.

מבחינה רגשית, תשושי נפש עלולים להפגין שינויים בתדירות גבוהה במצבי הרוח, בעיות התנהגותיות, אופי נרגן, התקפי דיכאון, חוסר מנוחה, לעתים עד לרמת פרנויה ותוקפנות פתאומית, קשיי התבטאות וחוסר יכולת לשמור על תקשורת בינאישית נאותה.

אלצהיימר ודמנציה

מבוגרים המוגדרים כחולי דמנציה או אלצהיימר סובלים ממצב בו תאי המוח שלהם התנוונו. התוצאה היא הפחתה הדרגתית ביכולת התפקוד הקוגניטיבי, אשר מתפרשת על פני השלבים במחלת אלצהיימר.

השלבים הראשונים של המחלה מאופיינים בלקות התמצאות במרחב ובזמן, בלבול, העדר ריכוז, ונטייה לשכוח שמות, פנים או מילים. חשוב להבין שלא תמיד תסמינים אלו מהווים חלק מההזדקנות הרגילה. יש לקבל את האבחון המקצועי המתאים, שיוביל להחלטות על הטיפול ההולם שמוצע בבית אבות סיעודי.

חשוב גם להבין שמבוגרים המאובחנים בשלבים הראשונים של אלצהיימר או דמנציה, שעדיין מסוגלים לשמור על תפקוד עצמאי, נמצאים בסיכון להתדרדרות מצבם בשנים הקרובות. לכן גם הם עשויים להזדקק לקבלת טיפול סיעודי מקיף.

הטיפול המתאים עבור תשושי נפש

הואיל ותשישות נפש היא מצב שאינו הפיך, לא ניתן לטפל בחולים באמצעות טיפולים רפואיים. לכן המטרות העיקריות של תכנית הטיפול מתמקדות בעיכוב תהליך ההתנוונות, צמצום הנזק והאטת ההידרדרות.

תשושי הנפש זקוקים לסיוע והשגחה קפדניים מסביב לשעון. הבנה זו היא המנחה את בני המשפחה להעביר את המבוגר האהוב למגורים בבית אבות סיעודי. שם הוא יוכל לקבל את ההגנה והתמיכה הנאותים להם הוא זקוק.

בנוסף, בני גיל הזהב המוגדרים כתשושי נפש זקוקים למסגרת חיים וטיפול המאפשרת להם להשיג יכולות תפקוד ברמה הגבוהה ביותר לה הם מסוגלים. כך ניתן להפחית את סבלם ולאפשר להם לסיים את חייהם בכבוד.

התאמת טיפול הולם לתשושי נפש

במצב בו הקשיש עדיין עצמאי ומתפקד בפעילויות בסיסיות כגון הלבשה או אכילה, אולם זקוק לסיוע והשגחה בביצוע פעילויות מורכבות יותר, מומלץ להעבירו אל מחלקת תשושי נפש בבית אבות. כך ניתן למנוע את התדרדרות המצב הקוגניטיבי.

כך ניתן גם להעניק לו בזמן ובאופן מיידי את הטיפול הדרוש אם מצבו הבריאותי מתדרדר והוא זקוק לסיוע בתפקוד הנוגע לפעילויות הבסיסיות ביותר. בבית אבות סיעודי, דיירים תשושי נפש מקבלים פתרונות המותאמים לצרכיהם הסיעודיים, הטיפוליים והחברתיים תחת קורת גג אחת.

צוות נווה אורנים כולל רופא, אחיות, שירותים רפואיים ושירותי מתן תרופות. עובדת סוציאלית אחראית למעקב אחר רווחת הדיירים, והם מקבלים מכלול שירותים שמטרתם שיפור יכולתם החושית, טווח התנועה שלהם, שיפור התפקוד ככל הניתן, ושיפור רווחתם הרגשית.

Leave a Comment