תשושי נפש

תשושי נפש נווה אורנים בית אבות בגדרה

מהם תשושי נפש?

תשישות נפשית היא הגדרה למצבים בריאותיים שונים המאופיינים בבעיות תפקוד רחבות היקף, המתרחשות לאחר פגיעה בתפקוד המוחי אשר קשורות לירידה בביצועים הקוגנטיביים.  פגיעה זו עשויה להתרחש כתוצאה ממגוון מחלות אופייניות לבני גיל הזהב, כגון אלצהיימר או דמנציה, או לאחר פגיעות קוגניטיביות או פגיעות ראש הנובעות מצריכת חומרים מזיקים כמו סמים פסיכואקטיביים, או תאונות.

תשוש נפש יהיה בן אדם עם בעיה  הקשורה בשיטיון וחוסר תובנה ויכולת שיפוט. ישנם סימנים רבים לתהליכים אלו, ובינהם: שוטטות (מצב בו האדם שמולך מהלך ואינו יודע היכן הוא נמצא בלי שום יכולת לשוב למקום חפצו), זיכרון שנפגע והולך ונאבד, התקפי זעם, הפרעות אכילה והפרעות שינה ועוד. חשוב להדגיש כי מצב זה הינו כרוני, ולא ניתן להחלים ממנו.

בעיות בריאותיות מתחילות להתפתח בגילאים מאוחרים, ולהשפיע על אובדן השליטה על חיי היומיום. מצבים אלו מובילים את בני גיל הזהב או בני משפחותיהם להבנה שהגיע הזמן לעבור לבית אבות סיעודי.

הגדרת תשישות נפש: פגיעה תפקודית, קוגניטיבית ונפשית

מאפיינים תפקודיים המגדירים אדם כתשוש נפש הם בעיות אכילה, כולל קשיים בבישול עצמאי, והרגלי אכילה משובשים. הגדרות אבחון נוספות הן בעיות שינה, קשיי הקפדה על טיפוח אישי ועשיית צרכים, קשיי תפקוד יום יומיים, ונטייה מסוכנת לשוטטות. בעיה בשווי המשקל שלו וצורת הליכתו.

הפגיעות הקוגניטיביות כוללות בעיות זיכרון, כגון חוסר יכולת ליצור זיכרונות חדשים, או אובדן כמעט מוחלט של הזיכרון. במצב זה, תשושי נפש אינם מסוגלים להתמצא במרחב ובזמן, וגם התפקוד החברתי שלהם משובש.
האופן בו המטופל מתקשר מילולית ולא מילולית, האופן שהוא רואה ושומע, יכולת התמצאותו בזמן (תאריך, שעה) ובמקום (האזור בו הוא נמצא ברגע נתון).

מבחינה רגשית, הם עלולים לסבול משינויים בתדירות גבוהה במצבי הרוח, בעיות התנהגותיות, אופי נרגן, התקפי דיכאון, חוסר מנוחה, לעתים עד לרמת פרנויה ותוקפנות פתאומית, קשיי התבטאות וחוסר יכולת לשמור על תקשורת בינאישית נאותה.

אלצהיימר ודמנציה

מבוגרים המוגדרים כחולי דמנציה או אלצהיימר סובלים ממצב בו תאי המוח שלהם התנוונו, והתוצאה היא הפחתה הדרגתית ביכולת התפקוד הקוגניטיבי, אשר מתפרשת על פני השלבים במחלת אלצהיימר.

השלבים הראשונים של המחלה מאופיינים בלקות התמצאות במרחב ובזמן, בלבול, העדר ריכוז, ונטייה לשכוח שמות, פנים או מילים. חשוב להבין שלא תמיד תסמינים אלו מהווים חלק מההזדקנות הרגילה, ויש לקבל את האבחון המקצועי המתאים, שיוביל להחלטות על הטיפול ההולם שמוצע בבית אבות סיעודי.

חשוב גם להבין שמבוגרים המאובחנים בשלבים הראשונים של אלצהיימר או דמנציה, שעדיין מסוגלים לשמור על תפקוד עצמאי, נמצאים בסיכון להתדרדרות מצבם בשנים הקרובות, והם יזדקקו לקבלת טיפול סיעודי מקיף.

במאמר קודם תוכלו לקרוא על הקשר עם חולי אלצהיימר

הטיפול המתאים לתשושי נפש

היות ותשישות נפש היא מצב שאינו הפיך, לא ניתן לטפל בחולים באמצעות טיפולים רפואיים, ולכן המטרות העיקריות של תכנית הטיפול מתמקדות בעיכוב תהליך ההתנוונות.

תשושי הנפש זקוקים לסיוע והשגחה קפדניים מסביב לשעון, והבנה זו היא המנחה את בני המשפחה להעביר את המבוגר האהוב למגורים בבית אבות סיעודי, שם יוכל לקבל את ההגנה והתמיכה הנאותים להם הוא זקוק.

בנוסף, בני גיל הזהב המוגדרים כתשושי נפש זקוקים למסגרת חיים וטיפול המאפשרת להם להשיג יכולות תפקוד ברמה הגבוהה ביותר לה הם מסוגלים, על מנת להפחית את סבלם ולאפשר להם לסיים את חייהם בכבוד.

התאמת הטיפול ההולם לתשושי נפש

במצב בו הקשיש עדיין מסוגל לשמור על עצמאות ולתפקד בפעילויות בסיסיות כגון הלבשה או אכילה, אך הוא זקוק לסיוע והשגחה בביצוע פעילויות מורכבות יותר, ההמלצה היא להעבירו למחלקת תשושי נפש בבית אבות.

כך ניתן למנוע את התדרדרות המצב הקוגניטיבי, ולהעניק לו בזמן ובאופן מיידי את הטיפול הדרוש לו אם מצבו הבריאותי מתדרדר והוא זקוק לסיוע גם בתפקוד הנוגע לפעילויות הבסיסיות ביותר. בבית אבות סיעודי, דיירים תשושי נפש מקבלים פתרונות המותאמים לצרכיהם הסיעודיים, הטיפוליים והחברתיים תחת קורת גג אחת.

הצוות בבית אבות סיעודי נווה אורנים כולל רופא, אחיות, שירותים רפואיים ושירותי מתן תרופות. עובדת סוציאלית אחראית למעקב אחר רווחת הדיירים, והם מקבלים מכלול שירותים שמטרתם שיפור יכולתם החושית, טווח התנועה שלהם, שיפור התפקוד ככל הניתן, ושיפור רווחתם הרגשית.

Leave a Comment