פיזיותרפיה בגיל השלישי

נווה אורנים פיזיותרפיה-בגיל-השלישי

פיזיותרפיה בגיל השלישי

כולנו רוצים להבטיח שנישאר חיוניים ועצמאיים באופן יחסי גם בגילאים מבוגרים. הפיזיותרפיה היא ללא ספק אחת הדרכים היעילות ביותר להבטיח זאת. היא עוזרת לשקם את הגוף לאחר פציעות, ניתוחים או בעיות רפואיות אחרות, מסייעת לשמור על חיוניות הגוף ומשפרת את התנועתיות והגמישות – שני מרכיבים חיוניים לעצמאותם של אנשים בגיל השלישי.

פיזיותרפיה היא למעשה תחום המוגדר כפרא-רפואי. זה אומר שהפיזיותרפיסט אינו רופא בעצמו, אך השיטה שהוא משתמש בה מתבססת על עקרונות מתוך עולם הרפואה. מחקרים הראו כי הפיזיותרפיה עשויה להפחית כאבים, לשלוט בנכויות ובמוגבלויות ואף לשפר את אורח החיים של האדם שמקפיד לבצע אותה באופן קבוע. דרך הפיזיותרפיה בוחנים את האדם כמכלול – ולא מטפלים רק בבעיה הספציפית שמפריעה לו. כך, באמצעות שיפור התנועתיות של המטופל ניתן לפתור בעיות מסוגים שונים.

שיטת הטיפול המצליחה החלה את דרכה באנגליה של סוף המאה ה-19. כיום היא נחשבת לשיטת הטיפול הפופולרית ביותר בתחום שירותי הרפואה ברחבי העולם, בזכות התוצאות המצוינות שניתן להגיע אליהן באמצעותה.

באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות פיזיותרפיה?

הפיזיותרפיה יכולה כאמור לטפל במגוון רחב של בעיות רפואיות, לרבות:

  • הפרעות בתפקודי לב-ריאה – טיפול פיזיותרפי כחלק מתהליך ההתאוששות מפגיעה במערכות חיוניות אלו, לרבות התקפי לב, ניתוחי מעקפים, תסמונת חסמת האירה (COPD), סיסטיק פיברוזיס או דלקת ריאות. גם לאחר אירוע מוחי יכולות להיות בעיות נשימה שניתן לפתור באמצעות פיזיותרפיה.
  • בעיות אורתופדיות טיפול עוקב במקרים שבהם המטופל עבר ניתוח בכתף או בברך. הפיזיותרפיה מסייעת גם במצבים של פגיעה בעמוד השדרה, כאב בגב, כאבים בירכיים, שברים, אוסטיאופורוזיס או עקמת.
  • הפרעות נוירולוגיות – לרבות אלצהיימר, פרקינסון או שבץ מוחי.
  • נכות לאחר תאונה – שיקום האיברים שנפגעו ושיפור הגמישות והתנועתיות.
  • טיפול במחלות המשפיעות על מערכת השרירים – לרבות טרשת נפוצה, לו גריג ודיסטוניה.
  • פיזיותרפיה אונקולוגית – משמשת להקלה על קשיים פיזיולוגיים הניכרים בקרב לא מעט חולי סרטן. תסמינים אלו כוללים בין היתר בעיות בשיווי המשקל, בדרך כלל כתוצאה מפגיעה באוזן התיכונה. קשיים בנשימה, הפרעות בבליעת מזון ובשתייה, וכן קטיעת איברים.

למה חשוב לשים לב בפיזיותרפיה בגיל השלישי?

מטפלים מוסמכים העוסקים בפיזיותרפיה לאוכלוסיית הגיל השלישי חייבים להתמחות באופן ספציפי בבעיות הנפוצות בגילאים האלו. זאת מכיוון שאנשים בגיל הזהב מתמודדים עם קשיים שאינם שכיחים בגילאים צעירים יותר: ירידה בכוח הפיזי של הגוף, תפקוד לקוי של העצמות והשרירים, פגיעה בשיווי המשקל והידרדרות ביכולות הפיזיולוגיות הכלליות. את הטיפול חשוב להתאים ליכולות ולצרכים של האדם שמקבל אותו ולא להעמיס עליו יותר ממה שיש באפשרותו לשאת.

אילו שיטות טיפול קיימות בפיזיותרפיה?

אחד הטיפולים הפופולריים ביותר בפיזיותרפיה בגיל השלישי הוא טיפול במים, המכונה הידרותרפיה. טיפול זה הוכח במחקרים שונים כיעיל ביותר לטיפול במגוון רחב של בעיות רפואיות בגיל השלישי והוא נחשב כבחירה מומלצת ביותר בהקשר הזה.

עם זאת, הטיפול המוכר והוותיק ביותר, שנחשב גם ליעיל ביותר, הוא הפיזיותרפיה הידנית – שבה המדריך מפעיל את השרירים של המטופל ועוזר לו לשפר את התנועתיות. הטיפול נעשה באמצעות הנעת המפרקים, עיסוי של הגוף, שימוש בחום או בקור קיצונים, שימוש במכשירים אלקטרוניים (אלקטרו-תרפיה) ועוד.

דרך נוספת לטפל בבני הגיל השלישי דרך פיזיותרפיה היא באמצעות גלי הלם – זהו טיפול שנחשב יעיל ביותר למגוון בעיות אורתופדיות לרבות דלקות מפרקים, דורבן בעקב, הסתיידות בגידים שבכתפיים ועוד. הטיפול הזה נחשב כאלטרנטיבה יעילה ובטוחה לטיפולים מסוכנים יותר לרבות ניתוחים הדורשים תקופה לא מבוטלת של שיקום בסופם ושימוש בתרופות להקלה על הכאבים שאחרי הניתוח.

שיטה נוספת וחדשה יחסית שפותחה בשנים האחרונות נקראת שיטת מקנזי. שיטה זו מתמקדת למעשה בשיפור התנועתיות של המפרקים והשרירים ללא כל מגע מצד המטפל. היא מבוצעת באמצעות כיפוף ופשיטה של מפרקים בגוף, בדגש על אזור עמוד השדרה.

כיום יותר ויותר מטפלים משתדלים לשלב בין טיפול פיזי לצד תרגילים שונים המלמדים כיצד להפעיל את שרירי הגוף, לחזק את שיווי המשקל ולהשתמש בכל טווח התנועה של הידיים והרגליים. הגישה החדשנית לטיפול גורסת שחשוב לשלב בין הטיפולים ולהשתמש ביתרונות של כל אחד מהם כדי לשפר את סיכויי ההחלמה. את כל אלו ניתן גם לשלב עם תרגול יוגה או פילאטיס שנחשבות יעילות להקלה על כאבים ולשיפור התנועתיות.

למה חשוב לבצע פיזיותרפיה בגיל מבוגר?

בגילאים צעירים הגוף בדרך כלל יהיה יותר ורסטילי ויוכל לשקם את עצמו גם ללא תלות בעזרה חיצונית או בטיפולים רפואיים ופיזיותרפיה. מנגד, למרבה הצער, בגילאים מבוגרים הגוף האנושי כבר אינו מתפקד כמו פעם. בגיל השלישי הרבה יותר קשה להשתקם מפציעות, להתגבר על מחלות ולשמור על תפקוד מלא ותקין של הגוף. במצב כזה, כל קושי רפואי, לא משנה מאיזה סוג, יכול להתפתח לבעיה נגררת שתשפיע על הגוף לאורך שנים.

רבות מהמחלות שהפיזיותרפיה מטפלת בהן נפוצות יותר אצל הדור השלישי. החדשות הטובות הן שברגע שמטפלים בבעיות כמו שצריך באמצעות פיזיותרפיה מותאמת ומוקפדת, ניתן לשפר במידה ניכרת את מצבו של הגוף. מחקרים רבים כבר הוכיחו את התרומה של הפיזיותרפיה לבריאות: בין היתר נמצא כי בגיל מבוגר היא מסייעת לשפר את שיווי המשקל והגמישות, לשלוט בצורה טובה יותר על הסוגרים ולהשתקם במהירות גבוהה הרבה יותר מניתוחים או ממחלות קשות. חלק מהבעיות שבהן מטפלת הפיזיותרפיה אינן ניתנות לטיפול באמצעות תרופות, ניתוחים או טיפולים רפואיים אחרים. לכן חשוב להקפיד עליה, ולבצע אותה במידת הצורך ובהתאם להמלצות הרופא המטפל.

איפה ניתן לבצע טיפולי פיזיותרפיה?

פיזיותרפיה היא טיפול שניתן כיום בכל קופות החולים ובתי החולים. גם במרכזי הדיור המוגן לאנשי הגיל השלישי בדרך כלל יפעילו המוסדות גורמים פיזיותרפיים שנוכחים במקום ויכולים להעניק טיפול בכל פעם שמתעורר הצורך בכך. בנוסף על כך, רוב מרכזי היום, מציעים מגוון של טיפולים פיזיותרפיים בסבסוד המדינה. חוק הסיעוד של המוסד לביטוח לאומי מסדיר סבסוד של פיזיותרפיה מתוך הבנת החשיבות שיש לה לאנשי הגיל השלישי המתקשים בתפקוד שוטף בשגרה.

מה חשוב לדעת על טיפול בפיזיותרפיה לאחר ניתוח?

ניתוח בגיל השלישי הוא מטבע הדברים מורכב יותר מאשר בגילאים צעירים ובמהלך השיקום ממנו חשוב להישמע להוראות הצוות הרפואי כדי להבטיח שהגוף יחזור לתפקוד מלא בתום תקופת ההחלמה. בהקשר הזה, הפיזיותרפיה חשובה ביותר להחזרת מלוא יכולת התנועה של המפרקים והשרירים. לאחר הניתוח, ברוב המקרים ימליץ הרופא המטפל על ביצוע פיזיותרפיה כמו גם על התדירות הרצויה של הטיפול. חשוב להיות קשובים להמלצות אלו ולהתחיל בהקדם לבצע תרגילים בפיזיותרפיה כדי לשפר את הסיכויים להחלמה מלאה. התייעצו עם הפיזיותרפיסט בנוגע לכל כאב שעולה לאחר הניתוח, ובאשר לכל קשיים חריגים. הפיזיותרפיסט יוכל לתת מענה על תהיות לגבי האיסורים והמגבלות שחשוב לשים אליהם לב.

הסכנות שבביצוע פיזיותרפיה בגיל השלישי

חשוב להרגיע ולהדגיש שטיפול בפיזיותרפיה נחשב בטוח ולא מסוכן. עם זאת, יש לבצע אותו בהדרכת הגורם המטפל בלבד, ולא לבצע תרגילים על דעת עצמכם כאשר לא ברור כיצד ישפיעו על הגוף. שתפו את המטפל בחששות, ברצונות ובתהיות שלכם, כדי שיוכל להתאים לכם את שיטת הטיפול הנכונה ביותר. השתדלו שלא לעשות תרגילים שלא נדרשתם לעשות, שאלו את המטפל כיצד להמשיך את העבודה בבית והיצמדו להנחיות שלו כדי למנוע פגיעות נוספות ולא רצויות.

 

מעונינים לשמוע יותר ? הירשמו והגיעו לשיחת ייעוץ ללא כל התחייבות 

נווה אורנים | מרכז גריאטרי שהוא בית

Leave a Comment