מה ההבדל בין בית אבות לבין דיור מוגן?

מה ההבדל בין בית אבות לבין דיור מוגן תמונה ראשית למאמר

לעיתים קרובות אנחנו שומעים בתקשורת או בשיח חופשי בין אנשים את צמד המילים דיור מוגן. כאשר התקשורת מסקרת את עולם בתי האבות והדיורים המוגנים, לרוב נעשה שימוש בשני המושגים כאילו הם זהים במשמעותם. נראה כי חסרה הבנה מדויקת לגבי מה ההבדל בין בית אבות לדיור מוגן. למעשה, לדיור מוגן יש הרבה מאפיינים שונים מבית אבות. ויש מקומות ייחודים, כמו נווה אורנים, שמשלבים בין העולמות.

במאמר זה, ננסה לעשות מעט סדר בנושא.

דיור מוגן אינו 'שם יפה' לבית אבות

דיור מוגן ובית אבות הם שני דברים שונים מאוד. המשותף להם הוא שבשניהם מוענקים שירותים לאנשים בגיל זיקנה. אך ההבדלים עולים על הדמיון.

מה זה דיור מוגן?

דיור מוגן הוא פתרון דיור לאנשים בגיל זקנה, שמיועד לאנשים עצמאיים בתפקודם. מסגרת הדיור המוגן מספקת מענה לצרכי פנאי, בידור ובריאות של הדיירים. הם מנהלים חיים עצמאיים, ולכל דייר דירה משלו המאפשרת לו לחיות כאילו היה בבית רגיל. עם זאת, ניתנת לו אפשרות ליהנות ממעטפת שירותים מגוונת: אחות ורופא, שמירה, סיוע סוציאלי ופסיכולוגי, הסעדה וחיי תרבות. יש אפשרות לקבל גם שירותי ניקיון בחדרים בתשלום נוסף.

מימון דיון מוגן הוא פרטי. אין אפשרות לסבסוד מטעם המדינה.

הדיורים המוגנים מפוקחים על ידי משרד הרווחה, ובאופן לא-רשמי על ידי עמותת דיירי הדיור המוגן. העמותה עוסקת בהגנה על זכויות דיירי הדיורים המוגנים בארץ.

מה זה בית אבות?

בתי אבות מטפלים באנשים עם בעיות תפקוד ומסייעים להם בחיי היומיום. עולם בתי האבות נחלק לשניים: חלק מבתי האבות מפוקחים על ידי משרד הבריאות וכוללים מחלקות לדיירים סיעודיים ודיירים תשושי נפש. חלק שני (משמעותית קטן יותר) מפוקחים על ידי משרד הרווחה וכוללים מחלקות לתשושי גוף ולעצמאיים.

בתי אבות בפיקוח משרד הבריאות מקבלים רישיון להפעלת בית חולים גריאטרי והמימון יכול להיות פרטי או מסובסד. בשנים האחרונות בתי האבות עובדים קשה על איזון בין הסטנדרטיים המוסדיים שמכתיב משרד הבריאות לבין הרצון להעניק בית לדייריו. גם משרד הבריאות עצמו עובר שינוי.

בבית אבות שבו יש מחלקות לסיעודיים ותשושי נפש ניתנים שירותי סיעוד ורפואה מקיפים. בנוסף לכך ניתנים שירותים של צוותים רב מקצועיים: פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, דיאטניות, קלינאי/ת תקשורת, ועובדים סוציאליים.

אז מה ההבדל בין בית אבות לדיור מוגן?

ההבדלים רבים, ולהלן חלק מהם:

  • להבדיל מהדיור המוגן, בבית אבות הדיירים אוכלים יחד בחדר אוכל משותף.
  • בבית אבות, שירותי הניקיון ניתנים כחלק מסל השירותים.
  • הדיירים מתקבלים לבית אבות כשהם דווקא אינם עצמאיים בתפקודם. למחלקות הסיעודיות יתקבלו אנשים עם תפקוד פיזי נמוך, לרוב בכיסאות גלגלים; ולמחלקות תשושי הנפש יתקבלו אנשים שאינם עצמאיים בשל ליקויים קוגניטיביים משמעותיים, שבדרך כלל הם חלק מאבחנת הדמנציה שלהם. חלק מן הדיירים הם עם מינוי אפוטרופוס שמקבל החלטות עבורם כשהם לא יכולים לעשות זאת.
  • מחלקות לתשושי גוף, בפיקוח משרד הרווחה, מתאימות לאנשים עצמאיים או אלו שזקוקים לעזרה קלה או בינונית בחלק מפעולות היומיום: רחצה, הלבשה, הכנת אוכל וכדומה. גם במחלקות אלו יש שירותי סיעוד ורפואה, אך שירותי צוותים רב מקצועיים יינתנו בדרך כלל במסגרת הקהילה. סדר היום של הדיירים כולל גם הוא ארוחות בחלל משותף, בדומה למחלקות משרד הבריאות; אך במחלקות אלו יש ועד של הדיירים, והדיירים מקבלים את כל ההחלטות עבור עצמם. נדיר שיהיה אפוטרופוס לדייר השוהה במחלקת תשושי גוף. הרישיון שניתן הוא רישיון לניהול מעון, במסגרת החוק לפיקוח המעונות.
  • אחת לשנה (לפחות) בתי האבות עוברים בקרה רחבה של משרד הבריאות, לבחינת כל היבטי הטיפול וכל מקצועות הבריאות.

לבתי אבות משולבים הכוללים את כל סוגי המחלקות יש יתרון: הם מציעים את כל הרצף הטיפולי. לדוגמה, אם מצבו של דייר סיעודי משתפר הוא יכול לעבור למחלקת תשושי גוף ולא נדרש לחפש מוסד אחר.

סיכום

אחרי שצוללים לכמה הגדרות, קל יותר להבין את ההבדל בין בית אבות לבין דיון מוגן. נווה אורנים משלב את הטוב בשני העולמות: הוא בית מטפל מקצועי בהתאמה אישית; מפוקח ומציע רצף טיפולי במגוון רחב של מצבים רפואיים וסיעודיים לאזרחים ותיקים ולתשושי נפש; המעניק טיפול ומאפשר בחירה עצמאית של אורח החיים כמו בדיור המוגן.

יש לכם בן או בת משפחה בגיל השלישי ואתם מחפשים עבורם מסגרת מגורים מתאימה? חשוב להבין את ההבדל בין בית אבות לדיור מוגן, ולוודא שהמסגרת מספקת עבורם מענה מתאים למצבם הרפואי, הקוגניטיבי, החברתי ועוד. יש מצבים בהם אדם הנזקק לבית אבות יכול לקבל את הטיפול המקצועי ביותר יחד עם איכות החיים והשירות הייחודי של הדיור המוגן. לשאלות נוספות ניתן ליצור עימנו קשר.

 

Leave a Comment