לקראת מעבר לבית אבות סיעודי

לקראת המעבר לבית אבות סיעודי

מעבר לבית אבות סיעודי עשוי להיות אחד הצעדים המורכבים עימם מתמודדים בני משפחה; ולמרבה הצער, ברוב המקרים קבלת ההחלטה אינה משפרת את תחושתם. תקוות רבות לחיים ארוכים של עצמאות מתבדות כשבני משפחה קשישים מתחילים לפתח סניליות או תלות באחרים.

צוות ההנהלה ונותני השירות המקצועיים בבית האבות נווה אורנים פועלים לרווחת ושיפור איכות החיים של דיירי הבית כבר למעלה מארבעים שנים. אנו מיומנים בהענקת תמיכה לבני משפחה החווים תחושות אשמה, ומסייעים בהקלת העברת בן משפחתם האהוב למסגרת של בית אבות.

אם כבר קיבלתם את ההחלטה להעביר את אבא או אמא, סבא או סבתא למסגרת טיפולית, חשוב לדעת מה מצפה להם ולכם בעתיד הקרוב. הנה כמה נקודות חשובות שכדאי להתכונן אליהן לרגל מעבר לבית אבות סיעודי:

אל תבטיחו הבטחות אותן אינכם מסוגלים לקיים

…וגם אין צורך להבטיח הבטחות חסרות יכולת מימוש. בני משפחה רבים אינם מוכנים אפילו לשקול את אפשרות העברת הורה אהוב למסגרת בית אבות סיעודי, ומצהירים על נכונותם ויכולותיהם לטפל בו בעצמם בבית. גישה זו נשמעת אולי אצילית, אך התנהגות זו עלולה להוביל לתוצאות שגויות.

בני המשפחה בדרך כלל אינם מוכנים למקרים בהם חלה התערערות פתאומית במצבו הבריאותי או הנפשי של ההורה. רוב הילדים או הנכדים לא ידעו מה לעשות, למשל, אם אבא מקבל פתאום שבץ או נופל ושובר ירך. ככל שגילו של האדם המבוגר עולה, כך הטיפול בו עשוי להפוך מורכב יותר. במיוחד כשצוות בית החולים מתעקש על כך שההורה אינו יכול לשוב לביתו וזקוק לטיפול מקיף ומיומן של צוות סיעודי בבית אבות, זהו לא הרגע לקחת את המשימה על כתפי המשפחה.

לקריאה נוספת: איך בוחרים בית אבות?

חשיבות ההכנה המוקדמת

מומלץ לבני המשפחה להתכונן מראש לתרחישים אלו, לרבות הצורך ללוות את הקשיש מסביב לשעון. בבית האבות נווה אורנים, הדיירים זוכים לטיפול ותמיכה מקיפים, ולמענה הולם לכל צרכיהם הבריאותיים, הפיזיים והרגשיים. כך, בני המשפחה יכולים להיות רגועים כשהם מבינים שיקיריהם זוכים לטיפול המסור הטוב ביותר אותו ניתן לקבל.

באופן אידיאלי, ילדים להורים מבוגרים צריכים להתחיל מוקדם ככל האפשר לסייר בבתי אבות שיכולים להתאים לצרכי הוריהם. עליהם  לשקול את האפשרויות ולקבל החלטה מושכלת לגבי המעבר לבית אבות סיעודי מבעוד מועד, במקום לקבל החלטה חפוזה במקרה חירום.

התפקיד שלכם הוא לספק את הטיפול הנכון

יתכן שלא תמיד ההורה המבוגר שלכם יסכים עם החלטות ילדיו או נכדיו באשר לטיפול הנכון בו. אולם הנקודה החשובה עליה אין להתפשר היא שזכותו של כל אדם לקבל את הטיפול הנכן בזמן הנכון. כשמבינים עובדה זו, ניתן להתחיל לפתוח את הדיון.

מצד שני, ההחלטה לא צריכה להתבצע אך ורק בהתאם לרצונותיו הבלתי משתנים של ההורה במצבים בהם התפקוד שלו עדיין תקין. תוכנית טיפול "נכונה" צריכה לענות על הצרכים של ההורים המבוגרים כעת ובעתיד, תוך התחשבות בצרכים וביכולות של בני משפחה אחרים.

אם הטיפול הטוב ביותר פוגש את הנוסחה לפיה העברת ההורה הקשיש למסגרת בית אבות סיעודי, אז זוהי הבחירה הנבונה לכולם.

התמודדות עם מערבולת רגשות

כשהורה מבוגר מסכים לעבור לבית אבות סיעודי, בני המשפחה חשים הקלה מוחשית, המעורבת בתחושות כבדות של אשמה. הילדים מרגישים שאיכשהו לא הצליחו לעשות יותר על מנת למנוע מהלך זה, וחווים עצב עמוק.

אך אם מצב ההורה מתדרדר עד כדי כך שטיפול מסביב לשעון חיוני עבורו, הדאגה מפנה את מקומה להקלה עם מציאת מסגרת החיים הנכונה.

בני משפחה רבים מודאגים מאיכות החיים של הוריהם בבית אבות, אך האמת היא שלא צריך לדאוג. יש איכות חיים בגיל השלישי, ולעיתים היא אפילו טובה יותר בבית האבות מאשר בחוג המשפחה. כל מה שצריך כדי להבין את זה הוא לבצע סיור מקדים במספר בתי אבות, לשוחח עם אנשי הצוות ולהתבונן בדיירים אחרים במקום. ניתן גם לחפש המלצות מבני משפחה אחרים שהעבירו את יקיריהם למסגרת של בית אבות סיעודי. יחד עם מעקב צמוד אחר רווחתם הפיזית והרגשית של הוריהם לאחר המעבר, בני המשפחה יוכלו "לישון בשקט" כשהם יודעים שיקיריהם מקבלים את הטיפול המסור, המיומן והמקצועי ביותר לו יכלו לצפות.

שיתוף ההורים המבוגרים בהחלטה לקראת המעבר

אם ההורים המבוגרים צלולים ומסוגלים לתת את דעתם על המעבר לבית אבות סיעודי, מומלץ לשתף אותם בתהליך קבלת ההחלטה ולשאול אותם ישירות מה דעתם לגבי המעבר.

במקרים אחרים, היכולת לתקשר עימם עשויה שלא להיות אפשרית בשל מחלת אלצהיימר, דמנציה או בשל נסיבות חיים אחרות. במקרים אלו, צוות ההנהלה של בית האבות ישמח להעניק לבני המשפחה את הייעוץ המקצועי לו הם זקוקים.

מעבר לבית אבות סיעודי

שיקולי בני המשפחה לפני מעבר לבית אבות

אנשי הצוות בבית האבות נווה אורנים מסייעים לבני המשפחה המתלבטים אם הגיע הזמן להעביר את הוריהם המבוגרים למסגרת חיים חדשה. בין היתר, אנו מבקשים מבני המשפחה לקחת צעד אחד אחורנית כדי להשקיע מחשבה על איכות חייהם כמטפלים. טיפול סיעודי בהורה מבוגר גובה מחיר פיזי, נפשי ורגשי עצום. מותר לבני המשפחה לשאול: האם בריאותם כמטפלים נמצאת בסיכון?

מנוחה היא מצרך יקר כשבני משפחה מטפלים בהורה מבוגר אהוב. הצורך לספק תמיכה במשרה חלקית או תפקוד כמטפלים עיקריים מסביב לשעון, מתבטא בעייפות העלולה להזיק לבריאותם. גם כשהם לא מספקים את הטיפול ישירות, כגון כשהם נמצאים בעבודה, או כשהם שוכרים שירותי מטפל סיעודי, הדאגה אינה פוסקת.

ככל שהזמן עובר, העייפות מובילה לתשישות והדאגה הופכת לפרנויה. כאשר המוח נמצא תמיד בכוננות גבוהה, החרדה עלולה להתפתח להתמוטטות נפשית ופיזית.

בני משפחה רבים נוטים להיכשל בזיהוי הצרכים של עצמם

הטיפול של בן משפחה בהורה סיעודי עלול להוביל את בן המשפחה, המטפל, שלא להקפיד על תזונה נכונה ומנוחה מספקת. ככל שהזמן עובר בריאותם מתדרדרת, והסיכונים שלהם ללקות במחלות גוברים ככל שהתסמינים מחמירים. כלומר, נוכחות פיזית מתמדת בחיי יקיריהם גורמת לבני משפחה רבים לחוות פציעות לטווח הארוך, כגון כאב גב חמור או כרוני.

במקרים רבים, בני המשפחה ממתינים עם טיפול בעצמם עד שהם מגיעים למצב בו אינם מסוגלים יותר להעניק את הטיפול הדרוש להוריהם. בשלב זה, הצורך במעבר לבית אבות סיעודי הופך לכורח המציאות. אך אין צורך להמתין עד לפגיעה בבריאות בני המשפחה, וחשוב לקבל את ההחלטה הנכונה בשלבים מוקדמים יותר, לרווחת כל הצדדים.

סיוע לקשישים להסתגל לבית אבות סיעודי

רוב הקשישים מביעים בגלוי את חוסר הנוחות שלהם מהמחשבה על מעבר לבית אבות סיעודי, וחלקם נוטים אף לפתח דיכאון כתוצאה מההכרה בצורך שלהם לקבל תמיכה מקיפה מסביב לשעון.

מבוגרים רבים שעוברים למסגרת בית אבות, מתמודדים עם החיים בסביבתם החדשה, אך לאחר תקופת המעבר הראשונה, גם אם היא נפרשת על פני פרק זמן ארוך, רבים מהם מתחילים להסתגל לחייהם החדשים. מאמר שפורסם בשנת 2013 בכתב העת Nursing Research and Practice מכנה תקופה זו "שלב ההסתגלות" ומעריך שהיא נמשכת בין שלושה חודשים לחצי שנה.

במהלך שלב ההסתגלות, דיירים חדשים בבית אבות סיעודי עשויים שלא לשתף פעולה עם שגרת החיים החדשה המצופה מהם, או לא להסכים לקבל את הטיפול מצוות העובדים.

בנוסף, הם מתחילים ללמוד לחיות עם קבוצה חדשה של אנשים, והיכולת שלהם ליצור חברויות חדשות עשויה להתעכב. תקופת ההתאמה עשויה להיות מורכבת, אך במוקדם או במאוחר, קשישים רבים מתאימים את עצמם באופן מלא לסביבת בית האבות.

שיפור באיכות החיים לאחר המעבר לבית אבות

לאחר תקופת ההסתגלות לבית אבות סיעודי, קשישים רבים מסתגלים למסגרת החיים החדשה שלהם. הדבר נכון לגבי בני המשפחה, שאינם צריכים יותר לרוץ עם הוריהם לבתי חולים ולבלות שעות ארוכות בחדרי מיון.

בני המשפחה יכולים להמשיך לפקח על הוריהם ועל הטיפול שניתן להם. הם מוזמנים לבדוק שחדריהם נקיים, שהם מקבלים מענה לצרכיהם ושהם מרוצים מחייהם החדשים. כל התרחישים האלו מסייעים לבני משפחה לחוות הקלה מהתלבטויותיהם ארוכות השנים לפני המעבר, כשהם מבינים שהוריהם חיים באיכות חיים גבוהה, שהם בטוחים, בריאים ושמחים.

עוד על איכות חיים בגיל השלישי

Leave a Comment