לקראת המעבר לבית אבות סיעודי

לקראת המעבר לבית אבות סיעודי

העברת בן משפחה אהוב לבית אבות עשויה להיות אחת ההחלטות המורכבות ביותר עימה מתמודדים בני משפחה, ולמרבה הצער, ברוב המקרים, קבלת ההחלטה אינה משפרת את תחושתם. תקוות רבות לחיים ארוכים של עצמאות מתבדות כשבני משפחה קשישים מתחילים לפתח סניליות או תלות באחרים.

צוות ההנהלה ונותני השירות המקצועיים בבית האבות נווה אורנים, הפועל לרווחת ושיפור איכות חיי דייריו כבר למעלה מארבעים שנים, מיומנים בהענקת תמיכה לבני משפחה החווים תחושות אשמה, ומסייעים עליהם בהקלת העברת בן משפחתם האהוב למסגרת של בית אבות.

אל תבטיחו הבטחות אותן אינכם מסוגלים לקיים

גם אין צורך להבטיח הבטחות חסרות יכולת מימוש. בני משפחה רבים אינם מוכנים אפילו לשקול את אפשרות העברת הורה אהוב למסגרת בית אבות סיעודי, ומצהירים על נכונותם ויכולותיהם לטפל בו בעצמם בבית. גישה זו נשמעת אולי אצילית, אך התנהגות זו עלולה להוביל לתוצאות שגויות.

אם מצבו הבריאותי או הנפשי של ההורה מתערער פתאום, כשהוא סובל מירך שבורה או מקבל שבץ, למשל, בני המשפחה אינם ערוכים היטב למצבים אלו, במיוחד כשצוות בית החולים מתעקש על כך שההורה אינו יכול לשוב לביתו וזקוק לטיפול מקיף ומיומן של צוות סיעודי בבית אבות. עוד על מציאת בית האבות המתאים לכם

חשיבות ההכנה המוקדמת

על מנת להימנע ממצבים אלו, מומלץ לבני המשפחה להתכונן מראש לתרחישים אלו, כולל לצורך לליווי הקשיש מסביב לשעון. בבית האבות נווה אורנים, הדיירים זוכים לטיפול ותמיכה מקיפים, ולמענה הולם לכל צרכיהם הבריאותיים, הפיזיים והרגשיים, כך שבני המשפחה יכולים להיות רגועים כשהם מבינים שיקיריהם זוכים לטיפול המסור הטוב ביותר אותו ניתן לקבל.

באופן אידיאלי, ילדים להורים מבוגרים צריכים להתחיל לסייר בבתי אבות שיכולים להתאים, לשקול את האפשרויות בפניהם הם ניצבים, ולקבל החלטה מושכלת לגבי המעבר לבית אבות סיעודי, במקום לקבל החלטה חפוזה במקרה חירום.

התפקיד שלכם הוא לספק את הטיפול הנכון

כן. יתכן שלא תמיד ההורה המבוגר שלכם יסכים עם החלטתכם, אך הנקודה החשובה עליה אין להתפשר היא שזכותו של כל אדם לקבל את הטיפול הנכן בזמן הנכון, וכשמבינים עובדה זו, ניתן להתחיל לפתוח את הדיון.

מצד שני, ההחלטה אינה צריכה להתבצע אך ורק בהתאם לרצונותיו הבלתי משתנים של ההורה במצבים בהם התפקוד שלו עדיין תקין. תוכנית טיפול "נכונה" צריכה לענות על הצרכים של ההורים המבוגרים כעת ובעתיד, תוך התחשבות בצרכים וביכולות של בני משפחה אחרים.

אם הטיפול הטוב ביותר פוגש את הנוסחה לפיה העברת ההורה הקשיש למסגרת בית אבות סיעודי, אז זוהי הבחירה הנבונה לכולם.

התמודדות עם מערבולת רגשות

כשהורה מבוגר מסכים לעבור לבית אבות סיעודי, בני המשפחה חשים הקלה מוחשית, המעורבת בתחושות כבדות של אשמה. הילדים מרגישים שאיכשהו לא הצליחו לעשות יותר על מנת למנוע מהלך זה, וחווים עצב עמוק.

אך אם מצב ההורה מתדרדר עד כדי כך שטיפול מסביב לשעון חיוני עבורו, הדאגה מפנה את מקומה להקלה עם מציאת מסגרת החיים הנכונה.

בני משפחה רבים מודאגים מאיכות החיים של הוריהם בבית אבות, אך סיור מקדים במספר בתי אבות, שיחות עם אנשי הצוות, התבוננות על דיירים אחרים במקום, קבלת המלצות מבני משפחה אחרים שהעבירו את יקיריהם למסגרת של בית אבות סיעודי, ומעקב צמוד אחר רווחתם הפיזית והרגשית של הוריהם לאחר המעבר, מאפשרים לבני משפחה רבים "לישון בשקט" כשהם יודעים שיקיריהם מקבלים את הטיפול המסור, המיומן והמקצועי ביותר לו יכלו לצפות.

שיתוף ההורים המבוגרים בהחלטה לקראת המעבר

במקרים רבים, אם ההורים המבוגרים צלולים ומסוגלים לתת את דעתם על המעבר לבית אבות סיעודי מומלץ לשתף אותם בתהליך קבלת ההחלטה ולשאול אותם ישירות מה דעתם לגבי המעבר.

במקרים אחרים, היכולת לתקשר עימם עשויה שלא להיות אפשרית בשל מחלת אלצהיימר, דמנציה או בשל נסיבות חיים אחרות. במקרים אלו, צוות ההנהלה של בית האבות ישמח להעניק לבני המשפחה את הייעוץ המקצועי לו הם זקוקים.

שיקולי בני המשפחה לפני המעבר לבית אבות

אנשי הצוות בבית האבות נווה אורנים מסייעים לבני המשפחה המתלבטים אם הגיע הזמן להעביר את הוריהם המבוגרים למסגרת חיים חדשה, ומבקשים אותם לקחת צעד אחד אחורנית כדי להשקיע מחשבה על איכות חייהם כמטפלים. טיפול סיעודי בהורה מבוגר גובה מחיר פיזי, נפשי ורגשי עצום. מותר לבני המשפחה לשאול: האם בריאותם כמטפלים נמצאת בסיכון?

מנוחה היא מצרך יקר כשבני משפחה מטפלים בהורה מבוגר אהוב. הצורך לספק תמיכה במשרה חלקית או תפקוד כמטפלים עיקריים מסביב לשעון, מתבטא בעייפות העלולה להזיק לבריאותם. גם כשהם אינם מספקים את הטיפול ישירות, כגון כשהם נמצאים בעבודה, או כשהם שוכרים שירותי מטפל סיעודי, הדאגה אינה פוסקת.

ככל שהזמן עובר, העייפות מובילה לתשישות, והדאגה הופכת לפרנויה. כאשר המוח נמצא תמיד בכוננות גבוהה, החרדה עלולה להתפתח להתמוטטות נפשית ופיזית.

בני משפחה רבים נוטים להיכשל בזיהוי הצרכים שלהם

מצב זה עשוי להתבטא במצבים רבים, כולל חוסר הקפדה על תזונה נכונה ומנוחה מספקת. ככל שהזמן עובר, בריאותם מתדרדרת, והסיכונים שלהם ללקות במחלות, גוברים ככל שהתסמינים מחמירים יותר. נוכחות פיזית מתמדת בחיי יקיריהם גורמת לבני משפחה רבים לחוות פציעות לטווח הארוך, כגון כאב גב חמור או כרוני.

במקרים רבים, בני המשפחה ממתינים עם טיפול בעצמם עד שהם מגיעים למצב בו אינם מסוגלים יותר להעניק את הטיפול הדרוש להוריהם. בשלב זה, הצורך במעבר לבית אבות סיעודי הופך לכורח המציאות. אך אין צורך להמתין עד לפגיעה בבריאות בני המשפחה, וחשוב לקבל את ההחלטה הנכונה בשלבים מוקדמים יותר, לרווחת כל הצדדים.

סיוע לקשישים להסתגל לבית אבות סיעודי

רוב הקשישים מביעים בגלוי את חוסר הנוחות שלהם מהמחשבה על מעבר לבית אבות סיעודי, וחלקם נוטים אף לפתח דיכאון כתוצאה מההכרה בצורך שלהם לקבל תמיכה מקיפה מסביב לשעון.

מבוגרים רבים שעוברים למסגרת בית אבות, מתמודדים עם החיים בסביבתם החדשה, אך לאחר תקופת המעבר הראשונה, גם אם היא נפרשת על פני פרק זמן ארוך, רבים מהם מתחילים להסתגל לחייהם החדשים. מאמר שפורסם בשנת 2013 בכתב העת Nursing Research and Practice מכנה תקופה זו "שלב ההסתגלות" ומעריך שהיא נמשכת בין שלושה חודשים לחצי שנה.

במהלך שלב ההסתגלות, דיירים חדשים בבית אבות סיעודי עשויים שלא לשתף פעולה עם שגרת החיים החדשה המצופה מהם, או לא להסכים לקבל את הטיפול מצוות העובדים.

בנוסף, הם מתחילים ללמוד לחיות עם קבוצה חדשה של אנשים, והיכולת שלהם ליצור חברויות חדשות עשויה להתעכב. תקופת ההתאמה עשויה להיות מורכבת, אך במוקדם או במאוחר, קשישים רבים מתאימים את עצמם באופן מלא לסביבת בית האבות.

שיפור באיכות החיים לאחר המעבר לבית אבות

לאחר תקופת ההסתגלות לבית אבות סיעודי, קשישים רבים מסתגלים למסגרת החיים החדשה שלהם וכך גם בני המשפחה, שאינם צריכים יותר לרוץ עם הוריהם לבתי חולים, ולבלות שעות ארוכות בחדרי מיון.

הם יכולים להמשיך לפקח על הוריהם, לבדוק שחדריהם נקיים, ושהם זוכים לטיפול נאות מאנשי הצוות, שהם מקבלים מענה לצרכיהם ושהם מרוצים מחייהם החדשים. כל התרחישים האלו מסייעים לבני משפחה לחוות הקלה מהתלבטויותיהם ארוכות השנים לפני המעבר, כשהם מבינים שהוריהם חיים באיכות חיים גבוהה, שהם בטוחים, בריאים ושמחים.עוד על איכות חיים בגיל השלישי

Leave a Comment