לא משעמם לרגע: מה עושות מדריכות תעסוקה?

אילנית זינדני, אלה עזריאלי, אנה שורמן נורית קפלן, מדריכות תעסוקה בנווה אורנים

מאת אילנית זינדני, אלה עזריאלי, אנה שורמן ונורית קפלן, מדריכות תעסוקה בנווה אורנים

"נו, אז מה עושים פה כל היום?" – זו אחת השאלות הפופולריות ששואלים אותנו דיירים חדשים ובני משפחותיהם. התשובה פשוטה: יש הרבה פעילויות והרבה מה לעשות. למעשה, בבית האבות נווה אורנים נמצא צוות תעסוקה שלם שמורכב ממדריכות תעסוקה מקצועיות. כל מדריכת תעסוקה אחראית על מחלקה שונה, וכולן כפופות הן לנהלי משרד הבריאות והן למנהל שירות ריפוי בעיסוק.

 

מה עושה מדריכת תעסוקה?

מה עושות מדריכות תעסוקה צביעהמדריכת התעסוקה מלווה, מעודדת ומקדמת את התעסוקה של הדיירים. יש לכך חשיבות רבה עבור כל דייר ודיירת, משום שהתעסוקה נוגעת במגוון רבדים: שימור יכולות קוגניטיביות ואינסטרומנטליות, חיזוק תחושת השייכות לקבוצה, העלאת ההערכה העצמית והעשרת הפנאי. מדריכת התעסוקה מעבירה הפעלות פרטניות וקבוצתיות, עורכת הפעלות בתנועה ומעבירה תכנים חדשים ורלוונטיים מדי יום.

העובדה שכל מדריכת תעסוקה אחראית באופן קבוע על מחלקה מסוימת מאפשרת לה ליצור היכרות עמוקה וקשרים אישיים וחמים עם הדיירים שבה. כך היא יכולה לדאוג לתעסוקה מותאמת לכל דייר על פי יכולותיו הקוגניטיביות והפיזיות, וכמובן על פי העדפותיו האישיות. מעבר לאיתור תחומי העניין והתאמת הפעילות לכל דייר, מדריכות התעסוקה חושבות בצורה יצירתית ומעלות כל הזמן רעיונות לפעילויות חדשות.

באופן כללי, הכוונה היא לעטוף את הדייר ולהעניק לו תחושה טובה ונעימה. בכל משך שהותו בנווה אורנים אנו עוקבות אחר התקדמותו, מעודדות אותו להשתתף בקבוצות ובפעילויות השונות, ומשתדלות להעצים את תחושת השייכות שלו בתוך המחלקה. במקביל, מדריכת התעסוקה שומרת על קשר מתמיד עם המשפחות של הדיירים או העובד/ת הסוציאלי/ת במחלקה: ככל שהיא תדע פרטים רבים יותר על כל דייר כך היא תוכל להכיר אותו טוב יותר, ולהתאים לו את אופי התעסוקה.

אילו סוגי תעסוקה מוצעים לדיירי נווה אורנים?

מה עושה מדריכת תעסוקהניתן לחלק את התעסוקה במחלקה לכמה תחומים שונים: התחום הפרטני, התחום הקבוצתי, פעילויות הפגה והנאה, חוגים ואירועים חודשיים.

בתחום הפרטני – מדריכת התעסוקה מתאימה את התעסוקה הנכונה ביותר עבור הדייר בהתאם ליכולותיו ולרצונו. לעיתים התאמת התעסוקה מתבצעת באמצעות קבלת ייעוץ מקצועי ממרפא בעיסוק. הפעילויות הפרטניות יכולות לכלול מגוון אפשרויות: צביעה של מנדלות או בדים, תפירה וסריגה, משחקי קופסא כמו דמקה/שחמט, משחקי קלפים ועוד, כאשר כל פעילות ניתן להתאים  לכל דייר כולל דיירים ירודים במצבם. עבור אלה יתאימו פעולות מתחום גרייה חושית, פעולות מיון פשוטות ופעולות מוטוריות פשוטות בכדי להשיג מעט עירנות והפעלה קוגנטיבית ומוטורית.

בתחום הקבוצתי – מדריכת התעסוקה מקיימת פעילות עבור מספר דיירים בו זמנית. לפעילויות הקבוצתיות יש ערך רב, שכן הקבוצה מקדמת יצירת קשרים חברתיים בריאים, מעודדת שיח מעשיר ומאתגר ותורמת להעצמת תחושה של שייכות. השתתפות חברתית ידועה היום כפעילות חשובה ביותר להאטת התדרדרות קוגנטיבית. הפעילויות הקבוצתיות כוללות בין היתר קבוצות נושא (קבוצות למידה ושיח קבוצתי בנושא שמתחלף מדי שבוע), קבוצות פעילות גופנית, קבוצות בישול, קבוצת העשרה לדוברי רוסית ועוד.

בנוסף, מדי סוף חודש מתקיימים אירועי יום הולדת לדיירים שחוגגים את יום הולדתם באותו החודש. באירועי ימי ההולדת אנו מברכים את החוגגים בצורה מכבדת ונעימה, וכל הדיירים נהנים מהאווירה הטובה ומעוגות טעימות. חגיגת יום הולדת היא אחד המפגשים המשמעותיים בין מדריכת התעסוקה לבני משפחתו של הדייר שמגיעים לחגוג יחד. לא פעם אנחנו שומעים ממשפחות המון דברי שבח על עובדת התעסוקה דווקא לאחר החגיגה.

בכדי לעבות את נושא התעסוקה מתקיימים גם חוגים חיצוניים לצורך הפגה והנאה, כגון חוגי התעמלות, טיפול בבעלי חיים, ליצנות רפואית וריקודים. פעמים רבות מדריכת התעסוקה היא השופר של הדיירים לגבי שביעות רצונם ומידת העניין שלהם בחוגים שמועברים על ידי מדריכים חיצוניים. כמו כן, מדריכות התעסוקה יכולות להיות אלו שמזהות את צרכי הדיירים בפעילות זו או אחרת.

מה עושה מדריכת תעסוקה פעילות קבוצתית

מה אם דייר או דיירת לא מעוניינים להשתתף בפעילות למרות הזמנת מדריכות התעסוקה?

ריקודים בנווה אורנים

מדריכת התעסוקה יוזמת פעילויות, מזמינה את הדיירים להשתתף ומעודדת אותם להגיע. עם זאת, חשוב לדעת שאין חובת השתתפות. חשוב לנו להתחשב ברצון ובמצב הבריאותי, ולתת לכל אחד ולכל אחת הרגשה נוחה. כאשר דייר מגיע לפעילות, הוא יכול לבחור אם להשתלב בה או לא.

כך לדוגמה במחלקת תשושים מתגורר דייר בשם א', שמאוד אהב לצייר. הוא היה יושב שעות ארוכות ומצייר ציורים נהדרים, אבל העדיף שלא להשתתף בפעילויות ההתעמלות הגופנית. החלטנו לתת לו זמן. לא לחצנו. יום אחד הוא החליט לנסות – והתלהב. למעשה הוא כל כך נהנה מהפעילות החדשה, שהוא ממש חיכה לה בכל יום!

ככלל, מדריכות התעסוקה משתדלות ליצור אווירה נעימה, מזמינה ומקבלת. יש לנו מגוון רחב של פעילויות: עבודות יד, משחקי חשיבה, פעילויות אקטואליה או סיפורים. דייר יכול פשוט לשבת ולהאזין למוזיקה שברקע, ואפילו לשיר. יש דיירים שאוהבים לסרוג, אחרים מעדיפים משחקי קופסה או מחשב. העיקר שהדיירים ייהנו להיות ביחד בזמן הפעילות.

 

Leave a Comment