התמודדות בני משפחה עם חולה דמנציה

מאת כינר שטיין, עובדת סוציאלית בבית אבות נווה אורנים

 "יותר קשה מעצב היום, הוא זיכרון שמחת האתמול"
ג'ובראן חליל ג'ובראן

התמודדות בני משפחה עם דמנציה של אחד מיקיריהם עשויה להיות מורכבת, מבלבלת ומאתגרת. במאמר זה נכיר מספר אסטרטגיות שיכולות לסייע, ולו במעט, על ההתמודדות הזו.

מהי דמנציה?

דמנציה (בעברית "קיהיון", ובעבר "שיטיון") היא מחלה המאופיינת בירידה משמעותית בתפקודים הקוגניטיביים. היא פוגעת באופן הדרגתי בזיכרון, ביכולת החשיבה, בהתמצאות בזמן ובמרחב, וביכולת לזהות אנשים וחפצים. עקב כך, חלה ירידה הדרגתית גם ביכולתו של אותו אדם לבצע פעילויות יומיומיות ולתקשר עם הסביבה (ההגדרה מתוך אתר משרד הבריאות).

קשה מאוד לראות אדם קרוב אלינו הולך ונעלם לתוך עולמות אחרים וזרים. תחושת האובדן צורמת: האדם המוכר, הקרוב לנו כל כך, הוא כבר לא מי שהיה פעם. אמא, אבא, אח או אחות, משתנה לנו אל מול עינינו התוהות. לפיכך, בני משפחה רבים עוברים התמודדות קשה בניסיון להבין: מה קורה ליקיריהם? מאיפה נובעים הכעס, החשדנות השכחה והבלבול? ובעיקר איך מתנהלים עם המצב לצד החיים שממשיכים – ילדים, עבודה, חברים, תחביבים ועוד.

אסטרטגיות להקלת התמודדות בני משפחה עם דמנציה

התמודדות בני משפחה עם דמנציה של יקירם אמנם מורכבת, אך אפשר להקל עליה. כדי להקל, ולו במעט, יש כמה נקודות שתוכלו לאמץ לעצמכם בתוך התהליך:

 • אפשרו לעצמכם לסייע ולתמוך זה בזה. אתם עוברים תקופה קשה, ותמיכה נפשית חשובה כרגע גם עבורכם. תנו לה מקום.
 • נסו לייצר שיתוף פעולה בין בני המשפחה והתגייסו יחד לטיפול במטלות השונות: ניהול כספים, טיפול בבעיות רפואיות, קניות, סידורים בירוקרטיים ועוד. תחושת השותפות תחזק את כולכם ותקל על ההתמודדות.
 • חשוב לזהות ולקבל את הרגשות השליליים העולים בהתמודדות מול המשבר. תנו לגיטימציה לרגשות אלה ואפשרו קבלה והתמסרות. כך תוכלו להתמודד ביתר בקלות בהמשך.
 • ביניכם לבין עצמכם, או עם בן משפחה נוסף, ערכו חקירה פנימית בנוגע לצורת ההתמודדות שלכם עם משברים שחוויתם בעבר. זהו את הכוחות הנמצאים בכם והעצימו אותם כיום במשבר הנוכחי.
 • רכשו כמה שיותר ידע אמין על מחלת הדמנציה ועל טכניקות הטיפול בה. רכישת הידע עשויה להפחית את תחושת העמימות ולהגביר את תחושת השליטה.
 • נסו שלא לגרום לבן המשפחה הסובל מדמנציה לקבל את ה"מציאות". עלינו לקבל את ה"מציאות השונה" וללמוד להסתגל אליה. השתדלו שלא לנסות לשכנע בהיגיון. כך תוכלו להקנות תחושת ביטחון לבן המשפחה החולה ולייצר מולו שיח נעים ושיתוף פעולה.
 • עם ולמרות הקושי, נסו להשלים עם המצב. היו מוכנים להיכנס לתהליך של הסתגלות רגשית ומנטלית, ולקבל באופן הדרגתי את המציאות. קיימת מחלה אצל בן המשפחה היקר לכם. מוחו אינו עובד כבעבר ולא יחזור לעבוד כבעבר.
 • גמישות היא כלי חשוב ביותר עבורכם בתקופה זו, שכן היא נדרשת בגישה הכללית מול המחלה. מחלת הדמנציה אינה אחידה כלל; אלא מתבטאת בצורות שונות אצל אנשים שונים ואף משתנה כל הזמן אצל אותו האדם. נסו לזרום עם המצב.
 • דמיון מוסיף המון: סגלו לעצמכם את היכולת להיכנס לנעליו של האחר ולחשוב על דרכים יצירתיות לעקוף או לפתור בעיות.
 • אל תוותרו על חוש ההומור. שמרו את היכולת לא לקחת דברים יותר מדי ברצינות וחפשו את הצד המשעשע גם במצבים קשים.
 • הכינו את עצמכם לדרכים מגוונות ושונות בהן תעניקו אהבה לבן המשפחה שמתמודד עם הדמנציה. דרכים שעבדו בעבר אולי לא יעבדו כעת, ותצטרכו להיות יצירתיים.
אל תוותרו על ההומור והמשיכו להפגין אהבה

מעבר חולה דמנציה לבית אבות

בחלק מהמקרים משפחות ישקלו מעבר של בן משפחה המתמודד עם דמנציה לבית אבות. זו החלטה לא פשוטה. היא מצריכה מבני המשפחה כוחות עצומים והפנמה של המצב. עלינו להפנים כי האדם הקרוב לליבנו כבר לא יחזור לתפקודו הקודם ואין בכך אשמה שלנו; וכיום הוא זקוק להשגחה אינטנסיבית ועזרה יום יומית שאין בכוחנו לתת לו.

שיתוף הפעולה בין הצוות לבני המשפחה חיוני עבור הדייר, כיוון שהידע בשני הצדדים (צוות ומשפחה) משלים זה את זה. שיתוף הפעולה מאפשר מתן מענה כוללני המשלב שמירה על איכות חייו בתוך המסגרת, הגברת תחושת הרווחה הנפשית ושימור התפקוד הקוגניטיבי עד כמה שניתן עם מחלת הדמנציה שהינה מחלה פרוגרסיבית, המאופיינת בהחמרה הדרגתית לאורך הזמן.

ולבסוף, זכרו:

גם אתם זקוקים לזמן לעצמכם, לעידוד ולהערכה על מי שאתם ומה שאתם. תנשמו אוויר ואל תוותרו לרגע. המשיכו לעשות דברים שגורמים לכם להנאה ולכיף עם עצמכם ועם בני המשפחה שלכם.

 

Leave a Comment