ביקור משפחה בבית אבות: איך ליצור ביקור משמעותי אצל תשוש נפש

ביקור משפחה בבית אבות

מאת חסן עוודה, מנהל שירות ריפוי בעיסוק

מצבם של אנשים עם דמנציה עשוי להיות דינאמי מאוד. בזמן ביקור משפחה בבית אבות הם עשויים להתקשות בזיהוי בני המשפחה או ביצירת קשר. הם יכולים גם לדבר לא לעניין, או להיכנס למצב של אי שקט. התנהגויות מעין אלה יכולות להוביל במהירות לשחיקה של בני המשפחה ולהגביר תחושות אשמה ותסכול. בפרט, הן עלולות לפגוע באיכות הביקור. לכן חשוב להיות מוכנים ולדעת מה צפוי ומה יכול לקרות במהלך הביקור ולהיערך לכך מבעוד מועד.

לקריאה נוספת: איך לתקשר עם אנשים עם דמנציה

איך להתחיל ביקור משפחה בבית אבות?

לאור הניסיון שלנו בבית אבות נווה אורנים, הדרך הטובה ביותר ליצור ביקור משמעותי עבור תשוש נפש היא להתחיל ברוגע. לשם כך כדאי לשבת לרגע בשקט, אפילו במכונית לפני הכניסה לבית, ולנשום עמוק. לנקות את המוח, להתכונן ולהיות פתוחים לכל מה שיתרחש.

ככל שנהיה רגועים יותר, כך נוכל לחשוב בקור רוח ובהיגיון. אם הקשיש ישאל משהו ותהיה לנו תשובה טובה, נספק לו אותה. אם לא תהיה לנו תשובה, נאמר שאיננו יודעים.

איך להתחיל שיחה עם יקירנו בבית האבות?

בין התופעות המוכרות ביותר של דמנציה ניתן למנות אובדן זיכרון לטווח קצר ופגיעה בזיהוי אנשים. כלומר, יתכן שהאדם שבאנו לבקר לא יזהה אותנו. יחד עם זאת, אין צורך לבדוק זאת או לערוך "מבחן" לקשיש, אלא פשוט להיכנס לשיחה:

"שלום רות, טוב לראות אותך!"

"שלום משה. איזה יום ארוך היה לי! איך עבר היום שלך?"

"היי. כמה נעים לראות אותך. אכפת לך אם אשאר קצת לפטפט איתך?"

"היי. את נראית היום כל כך מגונדרת. אני בטח נראית די מוזנחת לידך."

אם הקשיש שואל מי אנחנו או מדוע הגענו, פשוט נציין את שמנו או נאמר: "באתי לבקר אותך". נוכל להוסיף: "אני מקווה שהזמן מתאים?" או "אני נהנה לבלות בחברתך". אם הם יאמרו "אני לא מכיר אותך" נוכל לומר "אני שמח לפגוש אותך, שמי הוא…" וכן הלאה.

המלצות מעשיות

חסן עוודה
חסן עוודה, מנהל שירות ריפוי בעיסוק

מומלץ שהביקור יהיה קצר, לא יותר מ-20 או 30 דקות, שכן איכות הביקור חשובה יותר מאורך הביקור. רוב הדיירים במחלקות תשושי הנפש הם בעלי טווחי קשב וריכוז קצרים.

מוזיקה: מומלץ לתכנן מראש איזה שיר תרצו להשמיע ליקירכם. אולי שיר שהייתם שרים בעבר ביחד או שיר של זמר/ת שהוא אוהב במיוחד. הכינו מראש את השיר בטלפון שלכם, וכדאי אף להביא מגבר נייד קטן כדי להשמיע את המוסיקה בקול.

הביאו איתכם תצלומים מהתקופה שילדיו של האדם היו קטנים, ועברו עליהם יחד. לעיתים קרובות אנשים עם אלצהיימר מאמינים שהם חיים בעשור שונה. העבר הוא ההווה שלהם, והשנים שחלפו מאז ועד היום אינן זכורות להם. לפיכך הם יכולים לזהות אנשים רק באמצעות המראה שלהם מן התקופה ההיא. אפשר להוסיף כיתובים לאלבום. יש להתייחס למה שקורה בתצלום, לתסרוקות, לבגדים. אם אפשר, כדאי גם להכין עותק מהאלבום ולהשאיר לו כדי שיוכל לדפדף בו כשירצה.

הביאו ליקירכם תשורה קטנה: משהו טעים לאכול, פרחים עם ריח חזק, צעיף צבעוני דק, קרם ידיים, תמונה במסגרת, דמות קטנה וחמודה.

אתם יכולים לעשות יחד תרגילי תנועה: אתם תעשו והם יחקו את התנועות.

כדי ליצור אסוציאציה חגיגית וחיובית, אפשר להביא בלון הליום ולקשור לכיסא שלכם או לכיסא שביניהם.

התיזו בחלל החדר בושם שיקירכם אהב פעם.

זכרו: ביקור משפחה בבית אבות מעורר רגשות חיוביים אצל יקירכם, גם אם הדבר לא ניכר מיד. כלומר הביקור ישפיע לטובה גם אם יקירכם לא זוכר בדיוק מי אתם או יהיה מבולבל. לכן מה שבאמת חשוב הוא לסיים את הביקור עם אנרגיות חיוביות.

איך לסיים ביקור משפחה בבית אבות?

נזכיר לקשיש כמה נהנינו מהביקור. נאמר לו שבקרוב נבוא שוב. נשאל אוו אם מותר לנו לבוא שוב לביקור. נאמר:

"כל כך נהניתי!"

"הפגישה איתך היא החלק הטוב ביותר ביום שלי."

"אני לא חושב שצחקתי כל כך כל היום. תודה רבה לך."

"הייתי רוצה לבוא שוב בעוד יומיים. זה בסדר אם אבוא לבקר אותך שוב?"

 

Leave a Comment