איך בוחרים בית אבות?

בית אבות – מציאת בית האבות המתאים ביותר לצרכיך

מציאת בית האבות המתאים ביותר לצרכיך

לצערנו יש מצבים שחייבים למצוא מסגרת תומכת 24/7 ליקרים שלנו. אם הם אינם מסוגלים עוד לחיות בבטחה בביתם, הצעד הבא הוא למצוא עבורם מקום מיומן בהענקת הטיפול. זה לא צעד קל מבחינה רגשית, אבל חייבים להתמקד במה שחשוב באמת: איך בוחרים בית אבות עבור אבא, אמא, סבא או סבתא? איך אפשר להיות בטוחים שיקירינו יקבלו מענה מקיף ומסור לצרכיהם? איך נדע שבית האבות שבו בחרנו הוא מקום בטוח ומוגן?

התשובה, אומרים המומחים, היא פשוטה: עלינו לעמוד על המשמר ולוודא שיקירינו מקבלים את סוג הטיפול שאנחנו היינו מעניקים להם.

אם התחלתם בחיפוש אחר בית אבות הולם, דעו שמדובר באחת ההחלטות החשובות ביותר שאותן תיאלצו לקבל בחייכם. אין להיכנע ללחצים ולבחור במקום שלא נבדק היטב, אלא לערוך תהליך בחירה שקול ומחושב מבעוד מועד. הכלים הבאים יסייעו לכם בתהליך הבחירה:

התכוננו היטב

קבלו את כל הנתונים, ההמלצות והמידע בנוגע לבתי האבות שבהם אתם מתכוונים לבקר, והשוו ביניהם על בסיס מיקום גיאוגרפי וגורמים אחרים כגון רמות האכלוס של בית האבות, דוחות בדיקה אחרונים וציוני איכות הטיפול בדיירים.

מידע חשוב שאותו יש לבדוק כולל נתוני איוש, בקשו לראות עדויות ודיווחים מבני משפחה של הדיירים במקום, ושינויים שבוצעו בשנים האחרונות לשיפור הנראות של המקום.

קראו עוד על עתיד השירות בבתי האבות.

ערכו סיור בבית האבות 

זה אולי הטיפ החשוב מכל. חשוב שלא להמתין לרגע האחרון שבו המבוגר האהוב חווה מצב חירום בריאותי. תרחיש זה מוביל לבחירה חפוזה בבית אבות, באופן מאולץ ובהתרעה קצרה, והחלטה זו עלולה בדיעבד להתברר כשגויה. מוטב לסייר בבית האבות כשעדיין יש זמן לקחת בחשבון את כל השיקולים והממצאים.

קיבלתם את ההחלטה ובחרתם בבית האבות שנראה כמתאים לצרכי המבוגר האהוב? בקרו בו שנית, הפעם מבלי לתאם מראש, בשעות אחרות של היום או במהלך סוף השבוע. כך ניתן יהיה לקבל תחושה של האופן בו המקום פועל באמת, להתוודע לאנשי צוות שונים ולחזות בפעילויות אחרות.

מומלץ לבקר בשעת הגשת הארוחה ולבחון האם חדר האוכל נראה אטרקטיבי ונקי. האם האוכל נראה טעים ומזין. אם הנהלת בית האבות מתנגדת לביקור ללא הודעה מוקדמת, יש להתייחס לגישה זו כדגל אדום.

אילו קולות אתם שומעים סביבכם?

דיירים גונחים או קוראים לעזרה עשויים להשפיע באופן שלילי. חשוב להבחין באופן שבו הצוות מטפלים בדיירים המפגינים סימני מצוקה. על הצוות לפנות לדיירים בשמם, במקום להשתמש במונחים כגון "אמא" או "סבא". גם בגיל מבוגר, זכותו של כל אדם שיתייחסו אליו בכבוד. אנשי הצוות צריכים לתאם עם הדייר או עם בני משפחתו את האופן שבו הם מעוניינים לקבל את הטיפול.

אם הצרכים האישיים אינם נלקחים בחשבון, ואם הדייר אינו זוכה לכבוד המגיע לו, זהו המקום שבו מתחילות הבעיות.

חשוב להבחין גם במוזיקת הרקע, בתוכניות הרדיו המושמעות או התוכניות המוקרנות על מסכי הטלוויזיה. מכשירים אלו מיועדים לשימוש הדיירים ולרווחתם. אם למשל מושמעת במקום מוזיקת היפ-הופ או רוק כבד, זהו סימן לכך שהנהלת בית האבות לא בקיאה בהתמודדות עם אוכלוסייה מבוגרת.

איזה ריח מאפיין את המקום?

בתי אבות עשויים להיות מאופיינים בריחות שונים שאינם נעימים. הסיבות לעיתים בלתי נמנעות כגון תרופות מסוימות או רכיבי תזונה מיוחדים שעשויים לגרום לחלק מהדיירים לבעיות עיכול, או שהם מתמודדים עם בעיות שליטה על הסוגרים.

יחד עם זאת, מצבים אלו צריכים להיות מטופלים בהתאם. המקום צריך להיות מעוצב, מתוכנן ומאובזר כך שניחוחות כאלה לא יעיבו על השהות במקום. ריחות חזקים שאינם נעימים מעידים על היעדר הקפדה על היגיינה של הדיירים ועל חוסר אכפתיות מניקיון הולם של המקום.

מהו הרושם שלכם מהסביבה הפיזית?

האם בית האבות נראה נקי, מואר היטב, ומאובזר בציוד ובריהוט בטוח ונוח לשימוש? האם המקום מקפיד על איסור העישון? האם הסביבה שלווה ושקטה והדיירים נראים מאושרים, נקיים, לבושים כראוי ומטופחים?

איך נראים חדרי הדיירים? האם הם נעימים ונוחים, האם הם כוללים מרחב מספק ובטוח לחפצים אישיים ולמספר רהיטים שאותם ניתן להציב בחדרים? כל חדר בבית אבות צריך להיות מצויד בלחצן מצוקה לשעת חירום, שאותו ניתן להפעיל על מנת לקבל סיוע של אחות או של רופא. חדרי המקלחות והאמבטיות צריכים להיות מצוידים במעקה בטיחות, ספסלי ישיבה, ושטיחונים למניעת החלקות ונפילות.

ציוד, אבזור ומכשירים

חשוב לוודא שבית האבות מצויד באבזור מיוחד כגון מאווררים או מיזוג אוויר נעים הפועל מסביב לשעון. יש לוודא גם שמתקני הפיזיותרפיה זמינים, תקינים וחדשים.

בנוסף יש לבדוק אם קיימים אמצעי בטיחות נגישים כגון מסילות יד ורמפות לכיסאות גלגלים. כמו כן יש לוודא שכל הציוד והאביזרים זמינים ונגישים לתושבים, ושהם במצב טוב ותקין.

הבנת צרכי הדיירים

ההיבט החיוני ביותר המצריך התייחסות בתהליך בחירת בית האבות המתאים הוא הפנמת צרכי הקשיש על ידי צוות העובדים.

כלומר, מעבר לאיכות המקום ולמוניטין שלו, חשוב לוודא שהמטפלים הסיעודיים, האחיות והרופאים, בקיאים בדרישות הטיפול של יקיריכם.

האם אנשי הצוות עובדים יותר מדי?

מומלץ לשאול את המטפלים הסיעודיים ואת נותני השירות אם הם עובדים שעות נוספות רבות ומשמרות כפולות. אם כן, זהו סימן לבעיות כוח אדם העלולות להשפיע על הטיפול בדיירים. אם אנשי הצוות עובדים יותר מדי, הם מותשים ולא מסוגלים להעניק את היחס האישי שלו הייתם מצפים מאנשים המטפלים ביקיריכם.

חשוב גם לשאול את אנשי הצוות לגבי דירוג בית האבות והציונים שלהם זכה המקום במבחני רשויות הבריאות והפיקוח בישראל. בין הסיבות העיקריות להתעללות בדיירים בבתי אבות הן כוח אדם שלא נבחר בקפידה, ועובדים מותשים ועצבניים.

האופן שבו אנשי הצוות מתקשרים זה עם זה ועם הדיירים

חשוב להקשיב ולהבחין לאופן שבו המטפלים בבית אבות סיעודי, הסייעים, האחיות, הרופאים ואנשי ההנהלה מתקשרים זה עם זה. אם הם מתנהגים בגסות רוח זה לזה, או שהם עסוקים ברכילויות על הדיירים, הם יתנהגו כך גם אל יקיריכם.

חשוב גם לבחון אם אנשי הצוות מקפידים להקדיש זמן לשבת ולשוחח עם הדיירים. זה משהו שתמיד חשוב לחפש בתהליך בחירת בית האבות המתאים. אם תראו קבוצת עובדים מתגודדים באחת הפינות, מצחקקים ומרכלים, כשלידם יושבים דיירים על כיסאות גלגלים ונראים משועממים או אומללים, זוהי אינה סביבה בריאה.

האופן שבו הדיירים מעבירים את זמנם

בעוד שקשישים מבוגרים עשויים לחוות מוגבלות בתפקוד, אין פירוש הדבר שלא ניתן להעסיקם. בית אבות טוב מציע שפע פעילויות והזדמנויות פנאי לדיירים, ובמהלך הסיור במקום, חשוב להבחין כיצד הדיירים מבלים את זמנם. האם הם בוהים בטלוויזיה? אם כן, ייתכן שמקום זה עשוי שלא להתאים.

היחס הניתן לדיירים על ידי אנשי הצוות הוא ההיבט החיוני ביותר עליו יש לתת את הדעת. חשוב לוודא שיקיריכם זוכים לקבלת שירותים מקיפים, שוהים בחדרים הולמים למגורים, נהנים משהות באוויר הצח בגינות מטופחות, ומשתתפים בפעילויות מהנות המתאימות להם.

גם אם בית האבות שבו בחרתם הוא יוקרתי ובעל מוניטין גבוה, עדיין אין פירוש הדבר שהוא יכול להיות התשובה ההולמת עבורכם ועבור יקיריכם. היחס לדיירים הוא הערך העליון הקובע את רמת היוקרתיות של המקום, ומתן שירות ברמה גבוהה מאפשרים לכם להירגע כשאתם יודעים שיקיריכם זוכים לטיפול מושלם ושהם נמצאים בידיים טובות. עוד על איכות חיים בגיל השלישי

עדויות לבריאות הפיזית של הדיירים

אנשים מבוגרים עשויים לחוות סימנים שחורים או כחולים על גופם, ואלו אינם בהכרח סימנים להתעללות.

בגילאים מתקדמים, העור הופך להיות רגיש ולעדין יותר עקב השימוש בתרופות מסוימות, אך יש חבורות שמהן אסור להתעלם, כגון סימנים לכריכת אצבעות סביב הזרוע, המהווים עדות לפגיעה חשודה. גם סימנים בצורת יד על הפנים, הבטן או הגב, עשויים להעיד על התעללות או על נפילות.

לכן, חשוב ביותר להקפיד על קבלת המלצות על אופן ההתנהלות של המקום, לפני הסיור בו. חוות דעת והמלצות מאפשרות לכם לסנן את בתי האבות שאינם עונים על צרכיכם, ולהתמקד במקומות המתאימים לכם, כך שצמצום הרשימה תאפשר לכם בסופו של דבר לבחור בין שניים או שלושה בתי אבות, במקום להתבלבל מאוסף נתונים ממקומות רבים שבהם תבקרו.

הסמכות להפעלת בית אבות

מלבד בדיקת הצרכים האישיים של יקיריכם, בתהליך בחירת בית האבות המתאים חשוב לוודא שהמקום פועל תחת רישיון בתוקף. החוק בארץ קובע שבית אבות יכול לפעול תחת רישיון משרד הבריאות או רישיון לניהול בית אבות, ולענות על הסעיפים בתקנות ובחוק, המתייחסים באופן פרטני לבתי דיור מוגן ולבתי אבות מסוגים שונים.

אל תבחרו לעולם בבית אבות שאינו פועל ברישיון, גם אם יש לו מוניטין מצוין. הרישיון מעיד על עמידה בסטנדרטים ובקריטריונים הנדרשים לבטיחות ולאיכות. בנוסף לכך, בית אבות או מרכז גריאטרי שפועל ברישיון מעיד, בין היתר, על עמידה בתנאי תברואה, תנאי בטיחות אש, תפעול מטבח ברמה הנדרשת, ועמידה בתקני בינוי. סעיף זה חשוב מאוד. הוא מהווה סמן להתנהלות וניהול הבית – אל תוותרו עליו.

בדיקת הציונים שאותם קיבל בית האבות במבחני משרד הבריאות

לפני שמעבירים הורה מבוגר לבית אבות או לבית אבות סיעודי חשוב לבדוק את ציוני הפיקוח של מספר בתי אבות ולהשוות ביניהם, למרות שציונים אלו לא תמיד מספרים את כל הסיפור. יש להשתמש בבחינת הדירוגים כנקודת מוצא אך לא כנקודת סיום, היות שדירוגים אלו עשויים שלא להעיד על המצב האמיתי במקום.

אם מצאתם בית אבות שנראה לכם מתאים, ויש לו ציון יחסית נמוך, בקשו תשובות ממנהל המקום. כך, למשל, דירוג נמוך שנמשך לטווח הארוך מספר שנים ברציפות, עשוי להעיד על בעיות מתמשכות במקום, בעוד שציונים נמוכים אקראיים עשויים לשקף טעויות חד פעמיות, כגון השארת מזרק על הדלפק.

חשוב להבין שבית אבות שאינו מקפיד על הפעלה תחת רישיון, פועל שלא כחוק ונחשב כמסוכן לדיירים. בנוסף, סכנת הסגירה מרחפת באופן קבוע מעל המקום, כך שייתכן מצב שבו תיאלצו להעתיק את מגורי יקיריכם למקום חדש, ואף להפסיד כספים רבים שאותם שילמתם מראש. משרד הבריאות מפרסם את ממצאי הבדיקות שלו באינטרנט: ממצאי דוחות הבקרה של משרד הבריאות בבתי אבות ובבתי אבות סיעודיים.

בית אבות נווה אורנים – מרכז גריאטרי שיכול להיות הבית השני שלכם

נווה אורנים הוא מרכז רפואי מיומן וותיק הממוקם בגדרה. הוא כולל את מלוא השירותים והטיפולים הנדרשים לרווחה הנפשית והפיזית של דיירי המקום, לאבטחת איכות חיים ללא פשרות.

המקום כולל מחלקות מוגנות לתשושי נפש או לקשישים תשושים, כמו גם מחלקות סיעודיות. הדיירים זוכים לטיפול אישי המותאם לצרכיהם, לרמת התפקוד שלהם וליכולותיהם הקוגניטיביות, וגרים במחלקה המתאימה למצבם.

אנשי ההנהלה של בית אבות נווה אורנים רואים את ייעודם בבניית איכות חיים עשירה והולמת לדיירי המקום, והמקום חרט על דגלו את ערכי המצוינות בשירות כערך עליון. הצוות הפועל במקום, הכולל רופאים, אנשי משק בית, אחיות, וסייעים, כולם מתמקדים בהענקת יחס אישי ואיכותי המאפיין אנשים שמכירים בחשיבות יחסי אנוש ובערך עבודתם. הכירו את הצוות של נווה אורנים.

חברי הצוות פועלים ללא לאות על מנת לספק לדיירים את העזרה ואת הטיפול המקיף הדרושים להם לביצוע פעילויות שגרתיות, תוך שהם מעודדים תפקוד עצמאי ככל הניתן, מציעים פעילויות מאתגרות, חופש בחירה בין אפשרויות הטיפול והתעסוקה, אווירה חמה ועוטפת, ויחס אישי, מקצועי ומיומן. הכירו את נווה אורנים

אם יש לכם שאלות נוספות אודות איך בוחרים בית אבות, אנו מזמינים אתכם לבקר אצלנו ולשאול. נשמח לארח אתכם!

Leave a Comment