עם אחות גריאטרית טובה, הדיירים בידיים טובות

מאת ג'וני עבו, מנהל הסיעוד בבית אבות נווה אורנים, גדרה

כולנו מכירים את מקצוע האחות. אנחנו פוגשים אחיות כשאנחנו הולכים לקופת חולים כדי להתחסן או לעשות בדיקת דם. אנחנו פוגשים אותן בבתי חולים, כשאנחנו חלילה מתאשפזים מסיבה כלשהי. גם בצוות המקצועי של נווה אורנים יש אחים ואחיות, אבל תפקידן שונה מזה של האחיות בקופת החולים או בבית החולים. הפעם נספר על תפקידה של אחות גריאטרית, ונבין עד כמה היא מסייעת לאיכות חייהם של הדיירים.

מה עושה אחות גריאטרית?

באופן כללי, תפקידן של אחיות (וגם של אחים, אבל בענף קיים רוב נשי) – הוא ללוות ולטפל באנשים על מנת לעזור להם לשמור על בריאותם ועל איכות החיים שלהם. בפרט, אחיות גריאטריות מתמחות בטיפול באנשים בגיל השלישי.

אחות גריאטרית ג'וני עבו נווה אורנים 2

עבודתה השגרתית של האחות הגריאטרית כוללת בראש ובראשונה טיפול בדייר, מתן מענה לצרכיו (ומכאוביו). בנוסף מוטל עליה ניהול הצוות המטפל שבמשמרת, שיתוף פעולה עם הרופא והצוות הרב מקצועי, ויישום הוראות רפואיות. היא מכינה ומחלקת טיפול תרופתי, מנהלת מעקבים וטיפולים, רישומים ודיווחים במחשב, ומבצעת בקרה על הצוות המטפל. האחות הגריאטרית גם דואגת לדיירים בארוחות, מעדכנת את המשפחות בעת הצורך ואף מוודאת שהדיירים יוצאים ללובי מטופחים ומאורגנים.

על האחות להיות ערנית ומעורבת במחלקה, על מנת לאבחן, לדווח וליישם פתרונות למקרים חריגים. כך למשל אם דייר דמנטי מפגין אי שקט, עליה ליישם את הפתרונות ההתנהגותיים לפני הפתרונות התרופתיים. אם דייר חלילה נכנס למצב אקוטי ונזקק לבדיקה או פינוי לבית חולים, האחות הגריאטרית היא הראשונה להגיב. חשוב שהיא תתעדף את המשימות שלה בצורה מיטבית: עליה לטפל בדייר ובמקביל ליידע גורמים נוספים, ולעשות פעולות בעלות אופי אדמיניסטרטיבי. אין ספק שיש הרבה מולטיטסקינג לאחות בבית אבות.

מה ההבדל בין אחות גריאטרית לאחות אחרת?

ההבדל בין אחות בבית אבות לאחות בבית חולים מתבטא בין היתר בקצב של העבודה וכן ב"זמניות". בבית חולים, למשל, אחות צריכה לקבל החלטות במהירות על פי פרוטוקול; זאת בין היתר מתוך ידיעה שהחולה שוהה במקום באופן זמני. לעומת זאת בית אבות הוא ביתו הקבוע של הדייר. דברים נעשים בו בצורה הדרגתית. העקרונות המנחים משתנים. בד"כ יש לערב מספר גורמים מקצועיים, והאחות היא זו שמנהלת את הקשר ומיישמת את ההנחיות.

האחות היא זו שמנהלת את המשמרת ואת צוות המטפלים באופן ישיר. עליה לשמור על איזון בין הצבת רף טיפול גבוה ומתן טיפול איכותי לדיירים, לשמירה על חוסן המטפלים ומניעת שחיקתם. הדברים האלו דורשים מהאחיות יכולת תקשורת גבוהה על מנת לרתום את הצוות להצלחה.

אתגר נוסף עבודה עם מטפלים שבאים ממגוון תרבויות, שפות ותפיסות חיים. ההבנה של הפערים התרבותיים לטובת ניהול הצוות היא הכרחית בדיוק כמו ההבנה של השוני שבין דייר לדייר.

אחד היתרונות המשמעותיים של האחיות בנווה אורנים הוא היכרות מעמיקה עם הדייר ומשפחתו. הן מקפידות להכיר את הרקע, התחביבים, וההרגלים על מנת לתמוך בהסתגלותו לבית החדש. הימצאותן במחלקה וההיכרות עם הדיירים מאפשרות להן גם לזהות סימני מצוקה ולפעול בהתאם. האחות היא זו שיודעת לגייס את איש המקצוע הנכון ברגע הנכון. היא זו שתזהה בעיה שדורשת התערבות של איש מקצוע אחר: רופא, עובד סוציאלי, דיאטנית, מרפא בעיסוק או פיזיותרפיסט.

אחות גריאטרית ג'וני עבו נווה אורנים 1

הדיירים בידיים טובות

במובנים רבים, אחות במחלקה גריאטרית עושה יותר מאחות רגילה. היא הגורם הטיפולי המרכזי שמנהל את הטיפול בדייר ומושכת ברגע הנכון ב"חוט המקצועי". היא מתמקצעת בתחומים שלא תמיד מלמדים בבתי ספר לסיעוד – ועושה את זה מכל הלב. עם חום, אהבה, כבוד ונתינה לכל דייר ודיירת.

לסיכום, כשיש במחלקה אחיות עם ראיה גריאטרית מקצועית, שביעות הרצון של הדיירים ומשפחותיהם עולה. יש לנו צוות נהדר של אחיות נפלאות שמגשימות את המוטו שלנו. הדיירים של נווה אורנים בהחלט בידיים טובות.

Leave a Comment