כמה עולה בית אבות, ומה הקשר למשרד הבריאות?

ידיים אוחזות תמונה ראשית לפוסט בנושא כמה עולה בית אבות

השאלה כמה עולה בית אבות מעסיקה רבים שיש להם הורים מבוגרים. כך גם שאלות כמו האם קיימים בתי אבות ציבוריים מטעם משרד הבריאות – ולכן הבה נעשה סדר בדברים.

האם קיים "בית אבות ציבורי של משרד הבריאות"?

לא. אין בתי אבות ציבוריים. בניגוד לבתי חולים ציבוריים, בתי האבות אינם ציבוריים ואינם שייכים למשרד הבריאות.

בית יכול לקבל דיירים פרטיים בלבד (ועדיין יזכה לפיקוח של משרד הבריאות). בית גם יכול לבחור להשתתף במכרז של משרד הבריאות;  – כלומר הוא יכול, אם ירצה, לקבל דיירים בקוד, דהיינו במימון משרד הבריאות (וגם אז הוא זוכה לפיקוח מקיף מטעם משרד הבריאות).

אילו אפשרויות תשלום לבית אבות יש?

ברוב בתי האבות בישראל ניתן לשלם על בסיס חודשי. מי שעומד בקריטריונים יכול לקבל "קוד" ממשרד הבריאות, כלומר סיוע במימון מטעם משרד הבריאות. או, לחילופין: "הועדה" מהרווחה, לדיירים המוגדרים תשושים – כלומר סיוע בתשלום מטעם אגף הרווחה בעיר בה הקשיש מתגורר.

לקריאה מורחבת על קוד משרד הבריאות.

לבדיקת התאמה לקבלת קוד יש ללחוץ כאן למחשבון של משרד הבריאות.

על מה משלמים בבית אבות?

תשלום לבית אבות כולל בראש ובראשונה את עלות השהות והטיפול בדייר/ת. יש מקומות שבהם תשלום פרטי כולל גם תרופות בסל, טיטולים ושירותי כביסה. במקומות אחרים קיימים שירותים בתשלום נוסף: טלוויזיה בכבלים, שירותי יופי ואסתטיקה, אמבולנסים ועוד. מומלץ לבדוק מה כוללת העלות מול כל בית.

עלות חודש שהייה בבית אבות תלויה במספר רב של גורמים: סוג המחלקה (מחלקה סיעודית, מחלקת תשושים או תשושי נפש), מספר הדיירים בכל חדר והשירותים הכלולים במחיר. טווח המחירים רחב מאוד. לדוגמה, עלות פרטית בבית אבות נעה בין 12,500 ש"ח לחודש לבין 30,000 ש"ח בחודש.

העלות החודשית לבית אבות משולמת עבור המיטה של הדייר בחדרו. היא בהחלט כוללת את כל הטיפול העוטף והמלא; אבל אם הדייר התאשפז בבית חולים או יצא לשיקום – חובה לשמור לו את מיטתו ועל כך ממשיכים לשלם.

 

 

Leave a Comment