מה זה בית אבות סיעודי?

בית-אבות-סיעודי-–-טיפול-רפואי-מסביב-לשעון

בית אבות סיעודי – טיפול רפואי מסביב לשעון

שוקלים להעביר את אבא, אמא, סבא או סבתא אל בית אבות סיעודי? האם הרופא או המטפל המליץ על מחלקות לתשושי נפש או מחלקה סיעודית אחרת? אתם עומדים לפני תקופה שבה תגלו כי הדייר בבית האבות זקוק לצוות תומך ומקצועי אשר עוטף אותו במהלך היום ומספק לו בטחון אישי, בריאותי ואף דואג לשמור על איכות החיים והעניין.

היתרונות במעבר לבית אבות סיעודי

המעבר מהבית או מדיור מוגן לבית אבות סיעודי דורש לעתים התמודדות עם "סטטוס" חדש. היכולת להכיר בכך כי אדם זקוק לעזרה עשויה להוות אתגר עבור רבים. עם זאת, מעבר כזה טומן בחובו הרבה מאד יתרונות המסייעים לשמור על איכות החיים גם כאשר נראה שהגוף והמח "בוגדים בנו". במאמר זה נסקור בקצרה את המאפיינים השונים של בית אבות סיעודי איכותי ונעמוד על היתרונות השונים הנלווים לשינוי במקום המגורים לצד שדרוג הטיפול במבוגרים הזקוקים להשגחה נוספת.

שירות מקצועי סביב השעון

בית אבות מקצועי מציע לדייריו טיפול מסביב לשעון על ידי צוות מגוון הדואג לכל צרכיו. מחד, הוא מטופל על ידי צוות מקצועי הדואג להיגיינה הפיזית ולניקיון החדר ומאידך לצוות רפואי השומר על בריאותו ומטפל בליקויים בריאותיים שונים. צוות אחר דואג להזנה, לפעילויות מרתקות ולשמירה על בטחונם של הדיירים במשך כל שעות היום והלילה.

יצירת תוכן והשתתפות בפעילויות

מעבר לגירויים לאורך היום, אחד האתגרים בטיפול בקשיש הוא שמירה על מוטיבציה ורצון להמשיך ולתקשר עם הסביבה, כמו גם להתפתח ולשמור על תאי המוח. אם בגילאים צעירים יותר אנו מחפשים את האתגרים המנטליים, עם השנים מתפתחת אדישות מסוימת העשויה להוביל לירידה במצב הקוגניטיבי.

באמצעות שמירה על גירויים קוגניטיביים, יצירת תוכן והשתתפות בפעילויות כמו צפייה משותפת בסרטים, הרצאות, ברידג' ומשחקים אחרים ואף פעילויות המחייבות מעט תנועה כמו התעמלות, יוגה או טאי צ'י הקשישים במצב הסיעודי שומרים על צלילות מנטלית המסייעת לשמור על רמת החיים לאורך זמן. פעילויות אלה ידועות גם כמעכבות במידה מסוימת חלק מהמחלות הקשורות לתשישות נפש, שכחה או התפתחות מחלת השיטיון.

צוות רפואי זמין

במעבר אל בית אבות סיעודי חשוב להקפיד לבחון אם יש טיפול רפואי זמין לאורך כל שעות היום. בדיור מוגן, למשל, מספיקה אחות בלבד אולם בבית אבות סיעודי זה פשוט לא מספיק. קשישים סיעודיים זקוקים לעתים תכופות לטיפול רפואי מתקדם יותר המשלב ידע רפואי מקיף, ציוד מתאים ויכולת החלטה מהירה האם להעביר את הקשיש לטיפול חיצוני בבית חולים במקרים דחופים. הצוות הרפואי צריך להיות זמין 24 שעות ביממה, מכיוון שליקויים פיזיים רבים או החמרה של המצב הרפואי עלולים להתרחש דווקא במהלך הלילה – זמן בו מרבית המרפאות בקהילה אינן פעילות.

התאמה מיוחדת של התזונה

בדומה לגילאים צעירים גם עבור מבוגרים חשוב להתאים את הטיפול באופן אישי. אחד הפרמטרים המרכזיים שישפיעו על בריאותו של הקשיש הוא התזונה. כאשר הגוף נמצא בתפקוד מלא אנו שורפים שומנים במהלך התנועה, אך אדם במצב סיעודי המרותק למיטה או לכסא במהלך מרבית שעות היום אינו מסוגל לשרוף כמות גדולה של שומנים.

בית אבות סיעודי מציע את התפריט הנכון ביותר המותאם לפי המלצות הרופא. חלק מהקשישים יצטרכו להסתפק בתזונה דלת נתרן (בעיקר מלחים) אחרים  יצטרכו לבחור בתזונה דלת שומן וכולסטרול (במיוחד קשישים הסובלים מעודף משקל). בגיל הזהב אנו מגלים כי חילוף החומרים משתנה כך שאנו נאלצים לשנות את הרגלי התזונה שלנו ולהתאים אותם לשינויים אלה. בנוסף, כאשר העצם נשחקת וצפיפותה יורדת ישנה חשיבות גבוהה להוספת ויטמינים וסידן על מנת לשמור על הגוף בריא.

לא מפסיקים לנוע

כאשר הגוף מפסיק לנוע הוא נמצא בסיכון רב. קשישים המרותקים למיטה זמן רב עשויים לסבול מרפיון או התקשות של השרירים, מפצעי לחץ ומבעיות בריאותיות נוספות הקשורות לחוסר התנועה. במצבים אלה פעמים רבות הקשיש מגלה מוטיבציה נמוכה לזוז ממיטתו ולכן זקוק לעזרה חיצונית על מנת למצוא את הכוחות לעבור לכסא הגלגלים, לזכות למקלחת ולהעביר את היום בפעילות ומעט תנועה. גם במצב סיעודי ישנן מגוון פעילויות שניתן לבצע הדורשות מוטוריקה גסה בלבד ברמה מינימלית.

בקרה צמודה

למרות כי לעתים נראה שמצבו של הקשיש הסיעודי אינו משתנה לאורך זמן, בפועל שינויים מינוריים בגוף עלולים לשנות בצורה מהותית את יכולת התפקוד. אבדן חלקי של הראייה, חוסר יכולת להניע אצבעות או חלקים ברגל, "קפיצות" של כפות הרגליים והירכיים וסממנים של פרקינסון עשויים לגרום לנזק ארוך טווח. לחילופין, קשישים רבים במצב סיעודי שאינם מודעים למגבלותיהם עשויים לנסות לקום על מנת להרים דבר מה מהרצפה וליפול. לכן, הקשיש הסיעודי זקוק לסיוע ובקרה במהלך כל שעות היממה על ידי צוות רפואי מסור הנמצא לצדו 24 שעות ויכול לענות לכל צורך – קטן כגדול, במהירות, באהבה ובסבלנות.

טיפול נפשי

במקרים רבים אנו מגלים כי הקשיש הסיעודי מתחיל לפתח תסמיני דכאון. שכן השהות במקום חדש כאשר המצב הקוגניטיבי מתדרדר, אבדן הזכרון והבלבול שחשים לעתים במהלך התהליך לצד המוגבלות בתנועה שרבים מתקשים להתרגל אליה – נותנים את אותותיהם.

לצד הטיפול הפיזי יש להכיר את המצבים הנפשיים המלווים את תהליך השינוי הזה וכמו בנקודות שונות במהלך החיים, כמו גיל ההתבגרות, גיל העמידה או המעבר ממבוגר לקשיש כאשר נוצר משבר, יש לקבל לעתים עזרה נפשית. עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, לצד צוות פסיכיאטרי במידת הצורך, יכולים לתת מענה מהיר גם לבעיות נפשיות המתעוררות במהלך השהות בבית האבות כדייר.

חלק מהקשישים יצטרכו טיפול תרופתי, אחרים יגלו כי מצבם משתפר באמצעות שיחות עם הצוות המקצועי, מענה לצרכים מיוחדים ואף יצירה של קשרים חברתיים חדשים במסגרת המרכז הגריאטרי. שילוב של סביבה תומכת וטיפול מסור יכולים לעשות את ההבדל.

צוות מסור עם פיקוח מתמיד

לצערנו, בחדשות הופיעו לאחרונה מקרים רבים של התאכזרות מטפלים כלפי ילדים וקשישים. המשותף לשניים הוא התעללות בחסר ישע שנובעת, בין השאר, מחוסר פיקוח על המטפל. חשוב להקפיד כי כאשר אתם מפקידים את האדם היקר לכם, זה שבעבר שמר עליכם או על הוריכם, בידי מטפלי בית האבות תדאגו כי הגיע למקום בטוח בו יזכה ליחס אנושי ואישי, מלא חמלה, ללא מקרי אלימות או התעלמות מצרכיו הבסיסיים.

מקפידים על טיפול מסור לאורך שנים

בבית אבות סיעודי נווה אורנים בגדרה אנו מקפידים לשמור על מוניטין ארוך שנים של טיפול מסור על ידי צוות בית האבות הוותיק. אנו מאגדים תחת קורת גג אחת את מכלול השירותים הנדרשים על מנת להעניק לכל אחד מהדיירים שלנו את הטיפול הטוב ביותר. אנו מספקים רווחה, איכות חיים ופתרונות רפואיים במידת הצורך.

בבית האבות תמצאו מחלקה לתשושים, מחלקות מוגנות לתשושי נפש ומחלקות סיעודיות. כל אחד מהדיירים שלנו זוכה לטיפול על פי מצבו הקוגניטיבי והבריאותי במחלקה המותאמת לצרכיו האישיים – תוך המלצה על מעבר בין המחלקות בעת הצורך. אנו דואגים להעניק למטופלים את מלוא הטיפול והעזרה לה הם זקוקים בביצוע הפעילויות היום יומיות תוך שמירה על רמה מרבית ככל האפשר של עצמאות וחופש בחירה, תוך שילוב פעילות מרתקת ומאתגרת ותעסוקה מותאמת לאורך היום.

Leave a Comment