עתיד השירות בבתי אבות 

שירות בבתי אבות: היום ובעתיד

עליית תוחלת החיים שינתה עמוקות את המרקם החברתי בישראל. שיעור המבוגרים עולה אך מספר בתי האבות המשרתים את אוכלוסיית הקשישים לא צמח באותו שיעור. בעוד חברות נכסים רבות מתמקדות בקשיש המתפקד במתחמי הדיור המוגן, דווקא אוכלוסיית המבוגרים שהוגדרו כ"תשושי נפש" או בעלי נכויות נותרה ללא מענה מספק של שירות בבתי אבות.

לא בכדי אנו חוזים בשידורי החדשות בתחקירים מצערים, אולי אף מקוממים של מקרי פגיעה בקשישים בבתי האבות, יחס מזלזל והזנחה חסרת תקדים. מקרים של אלימות החוזרים ונשנים (תופעה שלא פסחה גם על המסגרות הטיפוליות בבית על ידי מטפלים סיעודיים פרטיים) וכן עובדי בית אבות שזכו לתלונות חוזרות ונשנות לאחר שאירועים תועדו במצלמות האבטחה שהטמינה המשפחה בחדרי הקשישים.

בעוד מגדלי הדיור המוגן הופכים להיות מפוארים יותר ומציעים שירותים טכנולוגיים ו"פינוקים" לאוכלוסייה המתפקדת, לצד פעילויות חברתיות וארוחות ברמה גבוהה (חלק מהם אף החלו לפתות דיירים חדשים באמצעות מתנות כמו "טאבלט" או שדרוג טכנולוגי בחדר), בבתי האבות המיועדים לתשושי נפש הדגש כיום הוא דווקא על יחס אישי, רגישות וסבלנות בזמן הטיפול במבוגרים חסרי ישע. בנוסף ניתן דגש על הגדלת מספר המטפלים העובדים בכל מוסד על מנת להעניק חמימות ויחס מכבד לכל אחד מהדיירים במקום, במיוחד בשנות חייהם האחרונות.

להלן נסקור בקצרה את תהליך המעבר מהבית לבית האבות.

שלב המעבר: בין דיור מוגן לבתי אבות

בפני הקשישים בישראל שמחליטים לעבור בעצמם מהסביבה הביתית לדיור חלופי עומדות מספר חלופות הקשורות, בעיקר, למצבם הפיזי והקוגניטיבי. האפשרות הראשונה היא "דיור מוגן", סביבה המדמה מעין "הכלאה" של מגורים בבניין דירות או בית אבות עם מגוון רחב של פעילויות, מרכזי תרבות כחלק מהמתחם כאשר בחלקם נמצא גם בריכה ומכון כושר. בני גיל הזהב שמצבם הפיזי והקוגניטיבי עדיין שפיר, יבחרו לרוב באחד ממרכזים אלה על מנת ליהנות מסביבה תומכת המעניקה גם שירותים רפואיים בסיסיים וחיי חברה בקרבת אנשים בני גילם. השירותים המותאמים לבני הגיל השלישי, לצד יום מלא ועשיר בפעילויות מושכים רבים למתחמי הדיור המוגן.

מידע נוסף במאמר לקראת המעבר לבית אבות סיעודי

כאשר המצב המנטלי מידרדר רבים עוברים למחלקות אחרות או בתי אבות לתשושי נפש

אך לעתים, מצבם הקוגניטיבי של קשישים רבים שעד זמן לא רב התנהלו באופן עצמאי מתדרדר ושכחה מקרית הופכת למצב קבע. קשישים הסובלים מסניליות, דמנציה באופן כללי או אלצהיימר, המוגדרים כתשושי נפש עוברים למחלקות מיוחדות בבתי האבות, המכילות צוות רפואי המצוייד בניסיון רב בטיפול פרטני יותר, המותאם למצבם של החולים ומאפשר להם לחיות בכבוד למרות הליקויים המנטליים. בתקופה זו הקשיש מתקשה לשוחח עם סביבתו, מוצא עצמו מבולבל או אבוד לעתים קרובות ואינו יכול ליהנות משירותים המוצעים בדיור מוגן.

הקשיים הנלווים לטיפול בקשיש שמצבו המנטלי השתנה

לאחר ההתדרדרות הקוגניטיבית, כאשר ההורים האהובים מתקשים לעתים לזהות את בני משפחתם, נוספים אתגרים יחודיים הן לצוות בית האבות והן למשפחה המלווה את הקשיש. תקופה זו מלווה פעמים רבות גם בהתדרדרות פיזית, קשיים בהליכה או מחלות שונות. בני גיל הזהב שהיו רגילים להתנועע בחופשיות מוצאים עצמם לא פעם מרותקים למיטה או לכסא הגלגלים וזקוקים לתמיכה בפעולות יום יומיות שגרתיות.

מאמר המשך עוסק באיכות החיים בגיל השלישי

כיצד צפויים להראות העשורים הבאים של שירות בבתי אבות?

שירות בבתי אבותעם עליית תוחלת החיים בעולם בכלל ובישראל בפרט נהיה עדים לשיעור גובר ועולה של אוכלוסיית הקשישים ביחס לאוכלוסייה הכללית. מאות אלפי קשישים שיזדקקו לטיפול צמוד, בעשרות מוסדות המותאמים למצבם. לאור הנתונים שנחשפו על מצב בתי האבות הסיעודיים בארץ משרד הבריאות החל להגביר את הפיקוח על מוסדות אלה והגדיר את אמות המידה על פיהן נדרש כל מוסד לעמוד על מנת לקבל את הרישוי המתאים. ככל שהפיקוח יהיה יעיל יותר, כך יש לצפות כי שירות בבתי אבות יהיה טוב יותר.

מה אמות המידה של שירות בבתי אבות המטפלים בקשישים סיעודיים או תשושי נפש?

הסטנדרטים שנקבעו כוללים התייחסות למכלול הצרכים הנפשיים והפיזיים של הקשיש ומזכירים, שלא במפתיע, את הדרישות בהן עומדות מוסדות לטיפול בילדים בארץ כמעונות ובתי ספר. בין הנושאים עליהם מקפיד משרד הבריאות נמצא את:

  • תזונת הדיירים: הארוחות המוגשות במוסד צריכות להית בכמות מספקת ולכלול את המרכיבים החיוניים לתזונה מאוזנת בגיל זה.
  • טיפול רפואי ותרופתי: קשישים הסובלים ממחלות שונות זקוקים לטיפול גריאטרי שוטף וממושך על ידי צוות מקצועי הנמצא במקום. למרות שבעתות חירום ניתן לפנות למוסד רפואי קרוב, עדיין נדרש פיקוח על קבלת התרופות והטיפול במתחם עצמו על ידי אנשי מקצוע מוסמכים כאחיות ומטפלים סיעודיים מוסמכים.
  • הבטחת תנאי מגורים ראויים: סעיף זה הוגדר כאחד מהסעיפים הבעייתיים בבדיקות פתע שנעשו על ידי תחקירנים או בחינות מטעם משרד הבריאות. חדרים שלא נוקו, קשישים ששכבו על מיטות שמצעיהם לא הוחלפו לאחר שנרטבו או טמפרטורות קיצוניות (לרב חום קיצוני) בשל מחסור באמצעים הדרושים על מנת לשלוט בטמפרטורה במקום.
  • הבטחת תנאי הבטיחות: להפעלת מוסד גריאטרי נדרשים כיום אישורים ממכבי האש וכן נערכות בדיקות על מנת לבחון את בטיחות החללים השונים במוסד, בין השאר הרצפות נבדקות היטב כנגד החלקה, וכן מתבצעות בדיקות של מתקני האחיזה בחדרי השירותים וגלאי העשן בכל חדר.

מאמרים נוספים רלוונטיים:  הטיפול בחולה סיעודי, תזונה בגיל השלישי

הפרמטרים המועדפים בחירת המוסד המתאים בעשור האחרון

בחירת המוסד המתאים לקשיש מתבצעת לרוב על ידי משפחתו, במיוחד כאשר מצבו הקוגנטיבי של הקשיש מתדרדר. הפרמטרים שניתן לזהות כיום (לצד העלות הכלכלית) הם רמת השירות לדייר, בחינת ההקפדה על הגיינה והטיפול הרפואי במקום. בנוסף ניתן משקל למידת האחריות שמציג הצוות המטפל בהקפדה על הענקת התחושה המשפחתית, החמימה, לצד הטיפול הפיזי בחיי היומיום.

בית אבות נווה אורנים רואה בדאגה לפרט ערך עליון ומקפיד לשמור בקפדנות על הנחיות משרד החינוך. זאת תוך הענקת תחושה של בית וחברה בשנים בהם אנו מחזירים להורינו את הדאגה שקבלנו בצעירותנו.

 

Leave a Comment